nedjelja, 23. travnja 2017.

Uni-Diversity



 „Uni – Diversity“

U Talijanskom institutu za kulturu otvorena je izložba fotografija talijanskog autora Gianluce Caprija koja prikazuje univerzalne ljudske osobine bez obzira na geografske i kulturološke razlike

Bogati program trećeg dana 11. Festivala tolerancije upotpunilo je otvorenje fotografske izložbe „Uni – Diversity“ u Talijanskom institutu za kulturu. Autor izložbe Gianluca Capri kazao je kako nije profesionalan fotograf, ali ga interesira različitost u svijetu, pa se fotografijom pokušao približiti ljudima u dalekim zemljama. Po obrazovanju je arhitekt, a već više od deset godina koristi kameru kao sredstvo kako bi uspostavio dijalog i prenio emocije ljudi koje upoznaje na putovanjima širom svijeta.

Njegov fotografski projekt nastao je na četiri kontinenta u 11 zemalja. Globalizacija je proteklih desetljeća ponešto ujednačila obilježja po kojima su se društva i kulture našeg planeta razlikovale. Bez obzira na zemljopisne i kulturološke razlike, u izrazima ljudskog lica moguće je svugdje pronaći nesigurnost, sreću, nepovjerenje, strast, ponos, patnju i ravnodušnost. Pravo putovanje nije otkrivanje novih predjela, već viđenje drugim očima. Projekt je to koji ima početak, ali ne i kraj zato što se širi i neprestano obogaćuje novim doživljajima i iskustvima.
Ova serija fotografija, baš kao i Festival tolerancije, slavi različitost. Festival tolerancije kulturno-umjetničkim programima teži razvoju društva kozmopolitskog identiteta, shvaćanju i prihvaćanju društvenih i kulturnih različitosti, poticanju na društvenu i kulturnu osjetljivost te odgovornost u odnosu na prostor i vrijeme u kojem živimo.
Izložbu je otvorila direktorica Talijanskog instituta za kulturu Stefania del Bravo, a može se pogledati do 15. svibnja.






srijeda, 5. travnja 2017.

Nova Hagada



Nova Hagada

U zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt otvorena je izložba ilustracija „Iz generacije u generaciju / Nova Hagada“, austrijskog umjetnika Arika Brauera.

Svečanosti su nazočili gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, austrijski veleposlanik Andreas Wiedenhoff, direktorica Austrijskog kulturnog foruma Susanne Ranetzky, direktorica Židovskog muzeja u Beču Danielle Spera, ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt Miroslav Gašparović, predstavnici ministarstava i brojni drugi visoki uzvanici.

Arik Brauer svestrani je umjetnik koji se bavi crtanjem, plesanjem, pjevanjem i scenografijom. Njegova djela odišu surrealizmom, a 1982. imao je i prvu samostalnu izložbu u SAD-u. Također je dizajnirao arhitektonske projekte u Austriji i Izraelu, a pročelja i interijere njegovih zgrada karakteriziraju fantastični mozaici, freske i oslikane pločice. Izložba u Zagrebu prikazuje njegovo viđenje prekrasno ilustrirane knjige Hagade šel Pesah, iz koje se čitaju priče o oslobođenju Židova od ropstva i izlasku iz Egipta u vrijeme proljetnog blagdana Pesaha.
Ova izložba najbolja je uvertira u događanja 11. Festivala tolerancije koji će se održati od 8. do 14. travnja u Zagrebu i čiji je predsjednik Branko Lustig, dvostruki dobitnik Oscara i preživjeli zatočenik koncentracijskog logora Auschwitz. O Brauerovim ilustracijama kazao je kako ga one svojim živopisnim bojama podsjećaju na hrvatske naivce.

„Za mene je Pesah blagdan ljubavi. Nikada neću zaboraviti događaj u Krakowu kada smo snimali Schindlerovu listu. Na Seder večeri kojom započinje ovaj blagdan nenadano su se pojavili njemački glumci koji su glumili SS-ovce u filmu. Steven Spielberg ih je pozvao da i oni uđu. Prišli su glumicama iz Izraela i s njima se družili i plesali do jutra. Na toj večeri simbolično se dogodilo pomirenje i ljubav. Ja sam oprostio Nijemcima i mislim da nisu svi krivi. Za događaje u Drugom svjetskom ratu isključivo su krivi nacisti i fašisti. Zbog toga na našem Festivalu tolerancije prikazujemo filmove o nacistima i fašistima u želji da se to zlo više nikada ne ponovi“, kazao je Branko Lustig te zahvalio Nataši Popović, direktorici Festivala tolerancije koja je - kako je rekao naš oskarovac, najzaslužnija za njegovo održavanje.

Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, na izložbi je najavio izgradnju spomenika žrtvama holokausta u Branimirovoj ulici na zagrebačkom željezničkom kolodvoru  i Muzej tolerancije u Radničkoj cesti na mjestu stare uljare.
Organizator izložbe je Festival tolerancije - Jff Zagreb u partnerstvu s Austrijskim kulturnim forumom i Muzejom za umjetnost i obrt. Izložba će biti otvorena do 16. travnja, a u Zagrebu je na posudbi od Židovskog muzeja u Beču.  Njegova direktorica Danielle Spera kazala je kako upravo idućeg ponedjeljka započinje židovski blagdan Pesah.
Ovogodišnje 11. izdanje Festivala tolerancije u Zagreb donosi više od 60 filmova, dvije izložbe, predstavljanje knjiga, koncerte, edukacijska jutra, okrugle stolove i čak osam diskusija o društveno angažiranim temama.