četvrtak, 11. svibnja 2017.

Zagrebački Amarkord



Zagrebački Amarkord

Tomislav Radić
10.05.2017

Kvaternikov trg nekad
  • Izložba fotografija Zagreba kakav je nekada bio umjetničkog fotografa i fotoreportera Nenada Reberšaka otvorena je u Galeriji Badrov u Zagrebu.
Reberšak se fotografijom bavi 40 godina. Kao fotoreporter svakodnevno objavljuje fotografiju u Novom listu. Sakupio je kolekciju portretne fotografije domaćih i svjetskih državnika i političara.Kao umjetnički i zračni fotograf ima kolekciju od oko 25.000 zračnih fotografija iz svih dijelova Hrvatske. Član je ULUPUH-a,počasni član Cro Art photo Cluba Zagreb i član foto kluba Split.Od 1999. – 2007. god. obnašao je dužnost Predsjednika Zbora fotoreportera HND-a.
Imao je izložbe s tematikom Zagreba: ZOO-izložba povodom 80 godina zoološkog vrta Zagreb-Galerija Badrov 2005.Zagreb i Ja-na stihove Zvonka Špišića-galerija Cro Art-2007,Moj Kvart-s Vlastom Štalekar-galerija Sunce 2009. Halo 93-o zagrebačkim vatrogascima-Cro art galerija 2009.Zagreb uz Zraka-Gradska uprava -2011.Zagreb u snijegu-Ured za kulturu-2013.Crno bijeli Zagreb u boji-galerija Kristofor Stanković-2014.U emisiji Dobro jutro Hrvatska HRT-a, napravio je prilog «40 godina Trnja»,tri priloga o Pekingu ususret olimpijskim igrama,kineskoj pokrajini Yunnan, Albaniji, a u emisiji Dan za danom priloge o Kopenhagenu, Varšavi,Hrvatskoj iz zraka i o Božičnom sajmu u Budimpešti. U Petrinji na Kulturfestu 2007 godine prikazao je film «Hrvatska iz zraka» a 2008 godine film «Jedan dan na rijeci». Svoje radove objavio je na naslovnicama publikacija „Demokracija i diktature“ Vesne Pusić , „Naci bonton“ Miljenka Jergovića i «110 godina skijanja u Zagrebu i Hrvatskoj»Ratka Cvetnića. Njegove su fotografije objavljene u knjigama „Papa među nama“, „Hrvatska - stoto Papino putovanje“, „Dvori s pogledom“, „Pisani rubac Hrvatske“, „Dr Franjo Tuđman - fotomonografija 1990-1999.“ , „Dubrovnik“. « Povijest Grada Zagreba»» Salt araund the world» i «Primorsko-Goranska županija iz zraka» Autor je nekoliko kalendara s motivima Zagreba, pejzaža Hrvatske i životinja i više stotina razglednica iz cijele Hrvatske.
Nenad Reberščak kaže „Zagreb nije moj rodni grad. Ipak, kroz objektiv svog fotoaparata promatrao sam ga od rane mladosti pa sve do danas i za njega me vežu najljepše uspomene. Svoja sjećanja na grad, koji mi je kroz godine pružio i sreću i tugu i uzbuđenost i nezadovoljstvo, kroz fotografije sam spremao i čuvao kako bi jednoga dana mogao i drugima pokazati mijenu jednoga grada u kojemu sam izgradio svoj život.
Godinama sam promatrao i bilježio zagrebačku vizuru kroz njegove stanovnike i prostore u kojima su radili, stanovali i provodili svoje slobodno vrijeme. Neke zgrade, trgovi i ulice s godinama su išle ukorak s vremenom, neke su nestale, a neke ostale zarobljene u prošlosti do danas ostavši samo podsjetnik na Zagreb kakav je nekada bio. Svoja prva sjećanja na Zagreb vezao sam uz pogled sa svoga balkona; na Gredelj i polje kukuruza. To isto polje kukuruza s vremenom je stasalo u glavni Autobusni kolodvor, a Gredelj, tu veliku tvornicu željezničkih vozila od koje je ostao još samo vodotoranj, pratio sam kroz sve njegove faze; od slave do propasti.
Gledao sam kako se grad mijenja iz dana u dan. Svaki prazan prostor bio je kao prazno slikarsko platno na kojemu će niknuti nešto novo što će kod Zagrepčana izazvati, baš kao i danas, negodovanje i nezadovoljstvo koje će tek s vremenom prerasti u odobravanje. Svaki prostor pružao je mogućnost za neki događaj koji bi ovjekovječio fotoaparatom...taj trenutak za koji sam tada možda mislio da nije važan, a koji mi danas mnogo znači.
Sjećam se vreve i gužve na starom Kvatriću, sjećam se norijade koja je u prolaznicima budila veselje, sjećam se kaotične vožnje tramvajem s otvorenim vratima, sjećam se krava koje su bezbrižno pasle travu na nasipu, sjećam se uzbudljive vožnje sljemenskom žičarom.
Ali, isto tako sjećam se i ljetne pozornice Tuškanac iz dana kada nije više bila romantična kao kada sam je prvi puta ugledao, Paromlina koji svakim danom nestaje sve više, livade ispred NSB-a koja je tada bila obična livada za aktivnosti neobične poput uzletanja balona.
Mijenjao se s godinama Zagreb nabolje ili nalošije, i dalje je divno pratiti i upijati sve njegove promjene i stvarati nova sjećanja koja će i budućim naraštajima, a ne samo meni, dati priliku da razmišljaju, uspoređuju, a možda nešto i promijene u gradu koji im nešto znači".
Izložba fotografija Nenada Reberšaka u Galeriji Badrov u Zagrebu može se pogledati do 15. lipnja.