nedjelja, 11. veljače 2018.

Susret generacija



Susret generacija: Antonija Cesarec i Krešimir Radas u Europskom domu Zagreb

U Europskom domu Zagreb (Jurišićeva 1 /1, Zagreb) do 23. veljače 2018. može se pogledati izložba slika Antonije Cesarec i Krešimira Radasa, pod nazivom ''Susret generacija: Antonija Cesarec i Krešimir Radas'', u organizaciji HDLU Zagreb i Europskog doma Zagreb.
Antonija Cesarec slikarica je, koja je izgradila svoj slikarski izraz na ekspresivno – lirskim zapisima svakodnevice, njezinih unutarnjih promišljanja i istraživanja, ali i maštovitih putovanja kroz vrijeme i različite prostore.
Likovni zapisi Krešimira Radasa vezani su uz njegov dalmatinski zavičaj, naslijeđe predaka utkano u kamen, izbrazdan teškim radom ljudi koji su gradili suhozide – kamene ograde, građene tehnikom ''u suho'', a koji na njegovim slikama postaju strukture nepravilnih linija, plavetno – sivkaste površine kamena ispranog od kiša, išibanog vjetrovima, dočaravajući nam zidove sa zabačenih oranica i hladnu svježinu malih bunara.“ -piše među ostalim mr. art Krešimira Gojanović
Antonija Cesarec je likovno obrazovanje stekla je u autorskoj školi ''AGORA'', gdje polaže “Majstoricu” u klasi prof. Ksenije Turčić. Pohađala je privatne ateliere ak. slikara i grafičara, prof. Josipa Martinka i ak. slikara, prof. E. R. Tanaya, gdje se uvodi u likovni jezik i sve tehnike likovnog izražavanja. Izlagala je na dvanaest samostalnih izložbi i na mnogo skupnih izložbama u zemlji i inozemstvu.

Krešimir Radas koristi najviše tehnikom ulja i akrila na platnu. Svoje slikarske vještine usavršavao je kod više akademskih slikara. Sudjelovao je na više od trideset skupnih izložbi u domovini i inozemstvu. Ovo je njegova treća samostalna izložba. Član je HDLU Zagreb.







subota, 10. veljače 2018.

Odiseja Brač


Odiseja Brač

U Galeriji foto kluba Zagreb do 16. veljače 2018. može se pogledati izložba fotografija Božana Štambuka Autor o svojim fotografijama kaže: "Eksperimentiranje s dugom ekspozicijom dovelo me do pejzažne astrofotografije. Tražeći prikladni motiv, iscrpno sam proučio literaturu o mom rodnom otoku Braču. Iznenadilo me koliko malo poznajem kulturno bogatstvo i prirodne ljepote u mojoj blizini. U želji da izbjegnem uobičajene tehnike odlučio sam ih fotografirati isključivo po noći, naglašavajući mističnost motiva.

Nakon dugotrajnog odabiranja motiva uslijedilo je višemjesečno proučavanje kretanja zvijezda, mjesečevih mijena i kiša meteora te konstantno praćenje svjetlosnog zagađenja i vremenskih uvjeta putem satelita. Mliječna staza najbolje vidljiva u kasnim noćnim satima zadnjih tjedana svibnja, lipnja i srpnja. Imao sam samo otprilike stotinjak sati da realiziram ovaj projekt, pod uvjetom da je vedra noć."
Božan Štambuk rođen je 1990. u Supetru na otoku Braču. Fotografiju upoznaje 2010. godine kada u fotoklubu Split uspješno završava školu opće i specijalne fotografije pod vodstvom dr. Darka Alfirevića, te iste godine sudjeluje na klupskoj izložbi. Nakon duže pauze fotografijom se ponovo intenzivno bavi od 2016. godine kada počinje volontirati kao fotograf na portalu Klub Zona. 31.8.2017. Svoj prvi samostalni projekt „2017: Odiseja Brač“ realizira 31.8.2017. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Splitu a uz fotografiju se bavi videom, glazbom, grafičkim i web dizajnom.
Radno vrijeme kluba i Galerije fotokluba Zagreb u Ilici 29 na trčem katu je ponedjeljak, srijeda i petak od 10 do 15 sati i utorak od 18,30 do 21 sat.


petak, 9. veljače 2018.

Dijalozi Stipe Renića


DIJALOZI STIPE RENIĆA
U Galeriji Specijalne policije na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu do 12. veljače može se pogledati izložba fotografija Stipe Renića. Renić je ponajprije poznat kao antikvar i ljubitelj likovne umjetnosti i jedan od osnivača Sajma antikviteta na Britanskom trgu u Zagrebu.
Ratni vihor devedesetih odnio ga je u 1. Gardijsku brigadu „Tigrove“. Nakon povratka s ratišta posvećuje se uz pomoć prijatelja organiziranju brojnih humanitarnih akcija.
Organizira brojne humanitarne likovnih kolonija po Hrvatskoj i Bosni i Hercegoivini s mnogim hrvatskim i bosansko-hercegvačkim likovnim umjetnicima i fotografima.
Upravo taj rad ga je i uveo u fotorafske vode uz pomoć i učenje posebice od doajena hrvatske fotografije Marka Čolića.
Danas Renića s njegovim fotografijama možemo nazvati slobodnim kroničarom društvenog života Grada Zagreba pa i cijele Hrvatske.
Na izložbi je po izboru Antuna Krešića, akademskog slikara postavljeno trideset pet fotografija pod nazivom „Dijalozi“. Naime Renić je fotoaparatom bilježio sva otvorenja pedesetak održanih izložbi u Galeriji specijalne policije.
Dakle izložba predstavlja fotografijom zaustavljene dijaloge upravo u galeriji u kojoj su i nastali.