nedjelja, 17. ožujka 2019.

Nacrt za retrospektivu


Nacrt za retrospektivu

Izložba slika Hrvoja Marka Peruzovića „Nacrt za retrospektivu“ u Muzeju Mimara u Zagrebu presjek je autorovog stvaralaštva u posljednjih dvadeset i pet godina. Predstavlja se stotinjak radova, od najranijih studentskih dana na zagrebačkoj Likovnoj akademiji pa sve do novih slikarskih ostvarenja. Uz ulja na platnu, dominiraju djela u omiljenoj slikarevoj tehnici akrilika. Odabir radova i predgovor u katalogu napravio je prof. Stanko Špoljarić. Autor se svojim specifičnim likovnim jezikom bavi širokim spektrom tema od izrazite figuracije pa sve do apstraktnih kompozicija. Jedan segment izložbe posvećen je dijelu slikarskog opusa koji je nadahnut sakralnim temama.
Hrvoje Marko Peruzović završio je grafički odjel Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn u Splitu. Diplomirao je slikarstvo 1995. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Ðure Sedera. Studijski je boravio u Parizu, Milanu, Veneciji i Beču. Osim slikarstva bavi se klasičnom grafikom, ilustracijom, skulpturom i fotografijom. Izlagao je na tridesetak samostalnih izložbi kao i na brojnim skupnim izložbama u Hrvatskoj i u inozemstvu.
Izložba u Studiju Muzeja Mimara može se pogledati do 31. ožujka.





utorak, 12. ožujka 2019.

"Sloboda boje"


"Sloboda boje"

Na izložbi "Sloboda boje" u Galeriji Mjesnog odbora Maksimir, Barutanski breg 5 u Zagrebu predstavlja se dvadesetak autora sa svojim slikama i skulpturama u raznim slikarskim tehnikama od realizma do apstraktnoga slikarstva.
Svoje umjetničke radove izlažu: Anita Kunić, Emina Jaić, Vera Antolić, Veseljka Kos, Zoran Hercigonja, Vlatka Bauer, Danica Kuštrak, Zvjezdana Žužić, Ana Prenc Gabriš, Branka Zobenica, Verica Kovač, Vesna Grgičin, Mia Behtan, Emina Alagić, Marija Hećimović, Irena Sara Mraz, Frano Perica, Blaženka Krivičić, Dubravko Đurđek, Snježana Požar i Doroteja Meštrović
Vlatka Bauer sa svojim skulpturama anđela već je u ovoj Galeriji prošle godine imala samostalnu izložbu.
Izložbu koju je otvorio akademski slikar prof. Nedeljko Tintor organizirali su portal Ludvig dizajn i Udruga Fijaker.
Izložba se može pogledati do 22.03. 2019. u poslijepodnevnim satima.



nedjelja, 3. ožujka 2019.

Tomaszewsk u Zagrebu


Tomaszewsk u Zagrebu

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika u Galeriji Prsten u Domu hrvatskih likovnih umjetnika u Zagrebu u suradnji sa slovenskom Fondacijom Brumen predstavilja presjek rada Henryka Tomaszewskog. Retrospektivna izložba obuhvaća 50 crteža i 131 plakat Henryka Tomaszewskog nastalih u pedeset godina njegove umjetničke karijere. Kustos izložbe Radovan Jenko, odabirom radova, koji variraju od vrlo privatnih do javnih tema, posjetiteljima približava opsežno i heterogeno djelovanje tog umjetnika plakata.
Henryk Tomaszewsk (1914. – 2005.) jedan je od glavnih grafičkih dizajnera u poslijeratnoj Poljskoj, ilustrator i pedagog i osnivač je poljske škole plakata.
Iako suočen s snažnim utjecajima poljskog nacionalizma, katoličanstva i komunizma, u Poljskoj u razdoblju nakon Prvog svjetskog rata, Tomaszewski je bio nezaustavljiv u stvaranju temeljito jedinstvenog, duboko osobnog vizualnog jezika, unutar kojeg se izuzetno snažno manifestirala njegova osobnost. Prije početka Drugog svjetskog rata postao je satiričan umjetnik i redovito objavljivao u časopisima, dok je po njegovu završetku, narednih desetak godina njegov glavni poslodavac bila poljska filmska produkcijska kuća CWF, a od sredine pedesetih godina pretežno je radio za kazališta i muzeje a ilustrirao je i dječje knjige te dizajnirao naslovnice knjiga.
Međutim, plakati uglavnom stvarani za umjetničke izložbe, film i kazalište, ostali su njegova primarna djelatnost. Njegov opus obuhvaća gotovo 300 plakata. Prilikom dizajniranja plakata rijetko se koristio tipografskim rješenjima i fotografijom što ga čvrsto pozicionira u tradiciju slikovnog plakata, iako se njegov karakterističan rukopis prepoznaje po snažnom grafizmu, a ne ilustrativnošću.
Fondacija Brumen je neprofitna organizacija sa sjedištem u Ljubljani, osnovana 2003. godine čiji je cilj promicanje kvalitetnog dizajna. Fokus Fondacije je organiziranje Brumenskog bijenala slovenskog dizajna, središnjeg događaja s područja dizajna u Sloveniji i Nagrade Brumen, najvećeg nacionalnog profesionalnog priznanja s područja dizajna te organiziranje izložbi istaknutih slovenskih i inozemnih umjetnika.
Zaklada je dobila ime po promicatelju slovenskih vizualnih komunikacija Jožetu Brumenu (1930. - 2000.).