nedjelja, 21. lipnja 2020.

Osmi Festival svjetske književnosti


Osmi Festival svjetske književnosti
Zagreb, 6.–12. rujna 2020.

Osmi Festival svjetske književnosti u organizaciji nakladničke kuće Fraktura, kao i sve manifestacije u 2020., održavaju se u neizvjesnoj atmosferi u svijetu zbog pandemije. U Zagrebu situacija je dodatno otežana životom nakon potresa. Mnoge su kulturne institucije u centru grada stradale 22. ožujka a jedna je od njih je i zgrada Hrvatskoga glazbenog zavoda. Ipak zgrada Hrvatskoga glazbenog zavoda svoja će vrata u obje dvorane otvoriti upravo za Festival svjetske književnosti.

Osmi Festival svjetske književnosti kao i svake godine ugostit će brojne domaće, europske i svjetske književnike. Ove godine cjelokupan program moći će se, za razliku od prethodnih izdanja Festivala, predstaviti tek u kolovozu. Dio programa održat će se virtualno ali veći dio bit će u zgradi Hrvatskoga glazbenog zavoda u Gundulićevoj 6. Novost su programi u Knjižari Fraktura, koja se otvara 4. srpnja u Ulici kneza Mislava na broju 17, te programi u Studiju na otvorenom Hrvatske radiotelevizije na Prisavlju, koji će se ujedno prenositi uživo na Trećem programu Hrvatske televizije, tako da će Festival i doslovno ući u domove mnogih. Dio programa prenosit će se uživo putem internetskih platformi a Festival će poduprijeti Styria kroz svoje kanale. Vizual Festivala ponovno je, četvrti put zaredom izabran na natječaju za izradu plakata koji zajednički organiziraju Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu i nakladnička kuća Fraktura. Među brojnim ponuđenim rješenjima kao najbolji nagrađen je rad studenta četvrte godine Slikarskog odsjeka Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu Mihaela Kolarića.

Kao i svih godina dosad, u Studiju Moderne galerije "Josip Račić" u Zagrebu otvorit će se skupna izložba radova dvadesetak hrvatskih likovnih umjetnika raznih generacija, inspiriranih književnim djelima a u Galeriji Šira bit će izloženi radovi studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, također inspirirani književnim motivima. Za sve to angažirali su se profesori Tomislav Buntak, Majo Rožman, Natalija Nikpalj, Alen Novoselec i Miran Šabić.

Festival svjetske književnosti ima i svoje izvanredne programe – Tribine Razotkrivanje, Dvostruki portret te Pisac i njegov čitatelj. Nastavlja se i s Književnom matinejom, čiji je cilj približavanje suvremene književnosti mladim čitateljima a koja nastaje u suradnji sa zagrebačkim gimnazijama i srednjim školama, čiji će učenici ove godine razgovarati s Ivicom Prtenjačom, Mihaelom Gašpar i Antom Zlatkom Stolicom. Svoj dolazak u Zagreb na Osmi Festival svjetske književnosti dosad su potvrdili Semezdin Mehmedinović, Etgar Keret, pripovjedač kratkih priča, Francesca Melandri, autorica potresnog romana Prava krv i "pisma iz budućnosti" , francuski autor Philippe Claudel, dva pisca iz Norveške Geir Gulliksen, romanopisac i urednik knjiga Karla Ovea Knausgårda, te Ole Thorstensen, autor jedne od najprevođenijih knjiga pripovjedne publicistike Raditi kako treba, Dorthe Nors iz Danske, kandidatkinja za Nagradu Man Booker International, Immanuel Mifsud s Malte, dobitnik Europske nagrade za književnost, Aslı Erdoğan, turska disidentica koja već godinama živi u egzilu u Njemačkoj, Michael Martens, autor suvremene biografije Ive Andrića, njemačka pjesnikinja Sünje Lewejohann, te Bogdan-Alexandru Stănescu, rumunjski pisac srednje generacije, a od domaćih autora nastupit će Boris Buden, Đurđica Čilić, Ivana Rogar, Lara Mitraković i Ivana Sajko. Ove će se godine održati i niz okruglih stolova posvećenih aktualnim temama i prilikama.

Kao i uvijek, svi razgovori prevodit će se simultano.
Festivala svjetske književnosti nastaje na osnovi suradnje autora, pisaca, prevoditelja, likovnih umjetnika i glumaca, uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba, programa Kreativna Europa, Fondacije Jan Michalski, mreže Traduki, sponzora Hrvatske elektroprivrede, Barcaffea, Turističke zajednice Grada Zagreba, Akademije likovne umjetnosti, Moderne galerije, HDLU-a, suradnje s inozemnim institutima i veleposlanstvima i pomoći partnera: Hrvatskoga glazbenog zavoda, 24sata, Expressa, Večernjeg lista, Hrvatske radiotelevizije, Međunarodnog književnog festivala Vilenica, Međunarodnog književnog festivala Cúirt, Knjižnice i čitaonice Bogdana Ogrizovića, EUROteh KONGRESa, zagrebačkih ugostitelja, restorana Apetit City Restaurant & Bar, Restorana Vinodol te Hotela Palace, koji je također stradao u potresu i svoja će vrata otvoriti 1. rujna a prvi će gosti u obnovljenom hotelu biti upravo pisci.



utorak, 9. lipnja 2020.



Likovni umjetnici branitelji

Izložba slika, grafika i skulptura likovnih umjetnika hrvatskih branitelja može se do 25. lipnja 2020. pogledati u Galeriji Udruge Specijalne policije iz domovinskog rata na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu.
Izložena djela su izbor iz zbirke kolekcionara, antikvara, kipara i fotografa Stipe Renića. Izložena su djela tridesetak branitelja od njih stotinjak. Izložba djela svi umjetnika branitelja planira se organizirati na Zagrebačkom velesajmu.

nedjelja, 7. lipnja 2020.

Čitajte slušanjem!



Čitajte slušanjem!


Predstavljen je projekt Audio knjige autora Renate Cisar i Mustafe Topčagića.
Novinari i potencijalni investitori saslušali su pilot snimku na kojoj glumac Goran Grgić čita ulomak iz romana 'Krletka od mora' mladog autora Dinka Mihovilovića.
Prezentaciji su nazočili i nakladnica Sandra Pocrnić Mlakar (Beletra) i producent Nikola Mihaljević (Unimedia).
'Dugi niz godina na našem portalu Fama pratimo zbivanja iz svijeta književne umjetnosti, a ovim projektom želimo pridonijeti promicanju kulture čitanja i popularizaciji knjiga te ih učiniti dostupnijim na drugačiji način', rekla je na početku promocije Renata Cisar.
'Projekt Audio knjige pozitivna je posljedica corona timea', dodao je Mustafa Topčagić. 'Ljudi su tada počeli više čitati knjige, ali su se počeli otvarati novi vidovi elektroničke komunikacije: online prijenosi kazališnih predstava i koncerata, emitiranje filmova... Malo smo porazmislili o svemu i palo nam je na pamet kako kod nas nedostaje audio knjiga.'
Odlučili su napraviti pilot snimku, koju bi predstavili medijima i sponzorima. 'Okidač' da se krene u akciju bilo je kada su na facebooku čuli kako glumac Goran Grgić recitira pjesmu Tina Ujevića 'Pobratimstvo lica u svemiru'. Svidjela im se interpretacija, kontaktirali su ga i kratko mu objasnili ideju koja mu se odmah svidjela. Potom su ideju predstavili nakladnici Sandri Pocrnić Mlakar, u čijem im se katalogu izdanja zanimljivim učinio roman Dinka Mihovilovića 'Krletka od mora'. S njima su se brzo dogovorili, a sljedeći korak bila je organizacija snimanja što su povjerili producentu Nikoli Mihaljeviću (Unimedia).
'Audio knjige namjeravamo plasirati u knjižnice, razne kulturne institucije, škole, udruge slijepih i slabovidnih, ali ih ponuditi i turističkim zajednicama, agencijama i prijevoznicima. Mjesta gdje će se moći nabaviti na CD-u su knjižare, pošte i kiosci, a online preko mobilne aplikacije i downloadom s web shopa. Osim mladih hrvatskih autora, planiramo izdavati književne klasike Zagreba i okolice, hrvatske pisce iz BiH te sve ono za što procijenimo da postoji interes', istaknuli su Cisar i Topčagić, napomenuvši da su otvoreni za suradnju i s velikim izdavačima koji bi imali motiva uključiti se u projekt.
'Zbog složenosti produkcije snimali bismo jedan po jedan naslov. Za potporu ćemo se obratiti i Ministarstvu kulture, a kao model financiranja planiramo i crowdfunding kampanju. Računamo i na sponzore poput većih vinarija i proizvođača te distributera kave, kojima može biti u interesu promocija vezana uz audio knjige', istaknuo je Topčagić.
Predstavljanje tog inovativnog projekta uz prigodne zalogajčiće i čašicu vina Najman, održano je u zagrebačkom bistrou Veganšpek ,


Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Ivan Mihaljević i Ivan Pondelak
Naslovna fotografija - sudionici projekta: Nikola Mihaljević, Dinko Mihovilović, Goran Grgić, Mustafa Topčagić, Renata Cisar i Sandra Pocrnić Mlakar)