subota, 27. veljače 2021.

Kazalište sa srcem

 





Kazalište sa srcem


Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu u partnerstvu s Hrvatskom lutrijom uspjelo je spojiti 20 osoba iz javnog života, ljubitelje kazališta i novu predstavu Revizor, dramsku inačicu kultnog Gogoljevog romana, u akciji za pomoć Petrinji.

Pod nazivom Kazalište sa srcem pokušat će se skupiti novac za popravak bolničkih uređaja bolnice u Petrinji koji su oštečeni u potresu.

Na konferenciji za medije je rečeno da će svi ljubitelji kazališta moći od 1. ožujka svakoga dana na Facebook stranici Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu licitirati za jednu od 20 poznatih osoba. Osoba koja u roku od 24 sata ponudi najvišu cijenu, te iznos uplati na poseban žiro račun, tu osobu izvest će 25. ožujka na izvedbu predstave Revizor u jednu od loža.

Među poznatim koji su se odazvali akciji i za čije će se društvo u loži HNK licitirati jesu Dario Šimić, Boris Jokić, Joško Lokas, Stjepan Božić, Davor Gobac, Tihomir Ladišić, Zoran Šprajc, Morana Zibar, Tereza Kesovija, Gabi Novak, Krešimir Međeral, Zoran Vakula, Matija Đulvat, Zlatan Zuhrić Zuhra, Ana Begić Tahiri, Nina Violić, Nives Zeljković Celzijus i Domagoj Jakopović Ribafish.


TKO TU ŽIVI DVA.

 


TKO TU ŽIVI DVA.


Galerija Karas (Ulica kralja Zvonimira 58) u Zagrebu izlagačku sezonu počinje u utorak, 2.3.2021. izložbom LUKA KEDŽO: TKO TU ŽIVI DVA.
Nika Šimičić u predgovoru izložbi među ostalim navodi: „Projekt se bazira na slojevitoj prostornoj instalaciji – svojevrsnom arhivu odbačenih predmeta, pronađenih u neposrednoj umjetnikovoj okolini, u kompleksu bivšeg tvorničkog kompleksa Paromlin. Ti predmeti sami po sebi imaju svoju povijest i memoriju. Ipak, transmutacijom, izmještanjem iz izvornog konteksta te reinterpretacijom, oni dobivaju novi život, redefiniraju svoje značenje, i postaju hibridna scenografija – intiman, poetičan prostorni imaginarij nekog neimenovanog stanara. U tom smislu, upravo prostor Galerije Karas, koja svojim izgledom i rasporedom prostorija podsjeća upravo na omanji stambeni prostor nekog imaginarnog stanara, idealan je za prezentaciju ovakvog tipa rada.

Luka Kedžo(1986., Dubrovnik) je diplomirao 2011. godine na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu studij Snimanja, a 2014. godine je magistrirao na istoj akademiji studij Fotografije. Dobitnik je nagrade za najboljeg mladog autora na 46. Zagrebačkom salonu (2011.), Franco Jesurun nagrade na Trieste Contemporanea, Trst (2015.), te grand Prixa 33. Salona mladih u Zagrebu (2016.) Od 2010. godine izlaže na skupnim izložbama,a ovo mu je peto samostalno predstavljanje.
Izložba će biti otvorena uz pridržavanje svih mjera i preporuka Nacionalnog stožera civilne zaštite, a može se pogledati do14.3.2021.

Pripremio: Tomislav Radić


Slike i crtež Adriane Kajić

 







Slike i crtež
Adriane Kajić


U Galeriji Kontrast u Dubravi u Zagrebu do 11. 3. 2021. može se pogledati
izložba s
lika i crteža Adriane Kajić.

"Uvijek je veliko zadovoljstvo gledati dijete koje ima intrinzičnu motivaciju koja ga nagoni da živi i uživa dok crta i stvara. Dječji izraz ili traženje zrelosti? Djeca u sebi imaju ono nevino i neiskvareno poimanje svijeta. To je radost stvaranja, radost igranja. I sam Pablo Picasso je sa zavišću rekao: „Trebale su mi četiri godine kako bih slikao kao Raphael, a cijeli život da slikam kao dijete.“

Upravo se u Adrianinim radovima nazire duboka usredotočenost dok joj kist pleše po papiru, smirenost dok joj se u očima reflektiraju sve slike svijeta. Tako djeca prožimaju, intelektualno i osjetilno, svijet oko sebe. Prožimaju ga, zasigurno, neki lakše, a neki teže, u balansiranju svog odrastanja, no neki to uspiju kreativno sažeti i prikazati, kao Adriana."-napisala je prof.Davorka Katalenić.

Adriana Kajić nije akademska slikarica. Ona je djevojčica. Rođena je 2005. godine u Zagrebu. Već u vrtiću pohađala je likovnu radionicu. Završila je OŠ “Lučko”, gdje ju je zapazila prof. Davorka Katalenić. Tijekom osmog razreda prikupila je velik broj radova u različitim crtaćim i slikarskim tehnikama. Od 2020. godine pohađa radionicu crtanja u Kulturnom centru Narodnog sveučilišta Dubrava, kod prof. Svebora Vidmara. Ovo joj je prva samostalna izložba crteža i slika. Adriana je učenica 1. razreda Klasične gimnazije u Zagrebu.Na otvorenju izložbe bio je i gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Čedomil Gros


petak, 26. veljače 2021.

Godišnje nagrade HDLU

 


Godišnje nagrade HDLU


U Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu 26.veljače 2021 dodijeljene su godišnje nagrade i priznanja za postignuća u likovnoj umjetnosti u organizaciji Hrvatskog društva likovnih umjetnika pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija.

Laureati za godišnju nagradu za 2020. godini su Biserka Baretić Petlevski, akademska slikarica, za životno djelo, nagradu za najbolju izložbu dobila je Koraljka Kovač, akademska slikarica, za Unutrašnji prostori“ u Muzej za umjetnost i obrt u Zagrebu i Fedor Vučemilović, akademski fotograf / snimatelj za „Otvoreni fotografski koncepti“ u Galerijama Prsten i PM (HDLU) u Zagrebu, za najbolje mlade umjetnike dodijeljene su nagrade Vlatki Škoro, akademskoj kiparici i Ivanu Preradu, akademskom slikaru.

Odbor za dodjelu likovnih nagrada HDLU-a, koji je djelovao u sastavu Robert Šimrak, Zlatan Vrkljan, Ivana Jurić i Danko Friščić, posebno priznanje za doprinos likovnoj umjetnosti dodijelio je Ivici Županu i Art magazinu KONTURA.
Nagrade su uručili ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i predsjednik HDLU-a Tomislav Buntak.

srijeda, 24. veljače 2021.

Maša i zima

 



Maša i zima

Sanja Pilić objavila je novi nastavak priče o Maši – jednog od najprodavanijih dječjih serijala u Hrvatskoj – „Maša i zima“. Ovo je osamnaesta priča o djevojčici osmogodišnjoj Maši koja svojim zgodama uljepšava dječji svijet. U ovom se nastavku Maša upušta u pravu zimsku avanturu. Maša voli zimu, ali ne previše. Zašto? Jer onda mora nositi šal i rukavice. Ipak, ova zima joj je bila super. Maša se sanjkala, sklizala, pravila snjegoviće i uživala u zimskim radostima.

Sanji Pilić posebno zadovoljstvo donosi pisanje o djeci i za djecu, a to dokazuje serijal priča o Maši koje svake godine marljivo piše. Maša je razlog zašto djeca čitaju i razlog zašto zavole čitanje, a priče o Maši pisane su za sve početnike u čitanju. Ove iznimno zanimljive, kratke priče idealne su za klince koji uče čitati i djecu u nižim razredima osnovne škole. Pisane su većim slovima i upotpunjene lijepim, životnim i velikim ilustracijama Nike Baruna. Djeca će se u Mašinim zgodama zasigurno prepoznati i uživat će u njezinim neobičnim zgodama koje su zapravo priče iz njihove vlastite svakodnevice.

U svojoj dugogodišnjoj i bogatoj karijeri Sanja Pilić objavila je 35 knjiga za djecu i odrasle i 30 slikovnica. Djela ove autorice dobila su brojne nagrade a publika joj ostaje vjerna desetljećima zbog čega je već nekoliko godina najposuđivanija domaća autorica.

Pripremio: Tomislav Radić

Moda i strip

 




-







Moda i strip


U zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt otvorena je izložba «Moda i strip»

U prigodi otvorenja izložbe potpisano je pismo namjere o francusko - hrvatskoj kulturnoj suradnji u području stripa u koju su uključeni Francuski institut u Hrvatskoj i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske u suradnji s krovnom francuskom institucijom posvećenoj stripu i slici - Cité internationale de la bande dessinée et de limage u Angoulêmeu. S hrvatske strane pismo namjere potpisala je Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija Republike Hrvatske, a s francuske Njegova ekselencija Gaël Veyssière, veleposlanik Republike Francuske u Hrvatskoj.

Izložba je realizirana u suradnji i uz financijsku potporu Francuskog instituta u Hrvatskoj, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Zagreba, u partnerstvu sa centrom Cité Internationale de la Bande Dessinée et de l’Image u Angoulêmeu.

Prije stotinu godina, 21. veljače 1921. godine skupina hrvatskih frankofonskih i frankofilskih intelektualaca okupila se na Sveučilištu u Zagrebu i osnovala novu udrugu, "Francuski institut", u svrhu promicanja i širenja francuskog jezika, književnosti i kulture.

Stota obljetnica svečano će se obilježavati tijekom cijele 2021. godine raznolikim programom nastalim u partnerstvu s hrvatskim kulturnim ustanovama. To će ujedno biti prigoda da se pokažu bogatstvo i aktualnost kulturne veze između Hrvatske i Francuske.

Otvaranju izložbe nazočili su Njegova ekselencija, veleposlanik Republike Francuske u Hrvatskoj Gaël Veyssière, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Zvonimir Frka - Petešić, ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek, direktor Francuskog instituta u Hrvatskoj Guillaume Colin, zamjenik direktora i ataše za kulturu Thomas Schnabel, Pierre Lungheretti, generalni direktor Cité internationale de la bande dessinée et de limage u Angoulêmeu iz kojeg je izložba stigla, te ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt Miroslav Gašparović.

Izložba će za javnost biti otvorena od 23. veljače do 28. ožujka 2021. u sklopu hrvatsko - francuske suradnje i u povodu stote obljetnice Francuskog instituta u Hrvatskoj.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Vedran Benović








nedjelja, 14. veljače 2021.

Najljepše operne arije u izvedbi orkestra i solista Opere HNK u Zagrebu

 




Najljepše operne arije u izvedbi orkestra i solista Opere HNK u Zagrebu

Koncertom Ljubavne arije 16. veljače zagrebački HNK počet će s naplatom live stream koncerata. Najljepše ljubavne arije izvest će solisti Lana Kos, Tomislav Mužek i Davor Radić. Publika će koncert moći pratiti i iz udobnosti svojih domova te slušati i gledati neke od najpoznatijih arija iz ljubavnih opernih priča poput Mozartovog Don Giovannija, Verdijeve Traviate ili Bizetove Carmen.

Koncert će publika moći pratiti na službenoj stranici kazališta (www.hnk.hr) po cijeni od 40 kuna.

Direktan link za koncert Ljubavne arije: https://www.hnk.hr/hr/prodaja/predstava/1203/

Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu tijekom veljače i u ožujku izvodi program koncerata u Operi koji u kazalište privlače ljubitelje operne umjetnosti, a pred ekrane putem prijenosa uživo veliki broj gledatelja.

Naime, osim posjeta kazalištu u veljači publika je koncerte mogla pratiti izravno i na mrežnoj stranici kazališta (www.hnk.hr) koja bilježi više od 1000 posjeta po pojedinom koncertu. Na taj način, osim zagrebačke publike, u izvedbama solista i orkestra Opere mogli su uživati i gledatelji u ostatku Hrvatske a i svijeta je koncerte Opere pratila i publika iz Splita, Rijeke, Pule, Beograda, Sarajeva i Pariza.

Glazbene večeri zagrebački HNK nastavlja 20. veljače koncertom Večer Brahmsa u izvedbi orkestra Opere i solistice Dubravke Šeparović Mušović te pod ravnanjem Josipa Šege.

Na Fantastično glazbeno putovanje: Od Rusije do Hrvatske publiku će 23. veljače odvesti solisti Tamara Franetović Felbinger, Stjepan Franetović i Luciano Batinić.

Orkestar opere i solistica Ivana Lazar 26. veljače izvest će koncert Skandinavska večer.

Sve koncerte publika će moći gledati i slušati u prijenosima uživo (live stream) na www.hnk.hr po cijeni od 40 kuna.

Glazbeni ožujak u kazalištu počet će koncertom Od kancone do mjuzikla koji će 4. ožujka izvoditi Tomislav Mužek, Sofia Ameli Gojić i Davor Radić. Uz publiku u gledalištu, koncert će se također moći pratiti i službenoj stranici kazališta www.hnk.hr

Orkestar Opere, uz ravnanje maestra Antonella Allemandija, izvest će 6. ožujka simfonijski koncert Fanfare pour précéder "La Péri" za puhače, Simfoniju puhača skladatelja Igora Stravinskog, Koncert za obou i orkestar, H. 353 te Schubertovu Simfoniju br 5. u B-duru D. 485.

Na Međunarodni dan žena, 8. ožujka operne solistice Valentina Fijačko Kobić, Dubravka Šeparović Mušović, Lana Kos i Ivana Lazar izvodit će najpopularnije arije svjetskih opera poput onih iz Puccinijeve opere Madama Butterfly Un bel di, vedremo, dueta Aide i Amneris Silenzio, Aida presso noi s'avanza iz Verdijeve opere Aida ili arije Santuzze Voi lo sapete, o Mamma opere Cavalleria Rusticana Pietra Macagnija.

Arije iz latinske trilogije Giuseppe Verdija na repertoaru su 17. i 22. ožujka pod ravnanjem Antonella Allemandija. Solisti Siniša Hapač, Ivana Lazar, Stjepan Franetović, Dubravka Šeprović Mušović, Lana Kos, Tomislav Mužek, Ljubomir Puškarić i Valentina Fijačko Kobić te orkestar Opere izvodit će arije opera Trubadur, Traviata i Rigoletto.

Simfonijski koncert pod ravnanjem maestra Aleksandra Kalajdžića publika će moći pratiti 26. ožujka u kojem će nastupiti solistica Ivana Lazar u Koncertu za koloraturni sopran i orkestar op. 82 Reinhold Glièrea.

Pripremio: Tomislav Radić






ponedjeljak, 8. veljače 2021.

Opera i u vašem domu

 



Opera i u vašem domu

Glazbene večeri u veljači



HNK u Zagrebu tijekom veljače počeo je seriju glazbenih večeri u izvedbi orkestra Opere i solista Opere kazališta. Osim izvedbi pred publikom pokrenuto je i emitiranje koncerata uživo na službenoj mrežnoj stranici kazališta – www.hnk.hr.

Prva serija prijenosa koncerata dostupna je svim gledateljima bez naplate.
Raspored izvedbi:

9. veljače u prijenosu uživo iz foajea kazališta gledatelji će moći uživati u kolažu opernih arija koje će izvoditi solisti Ivana Lazar, Sofia Ameli Gojić i Ljubomir Puškarić uz klavirsku pratnju Vjekoslava Babića.

10. veljače također iz foajea orkestar Opere izvodit će skladbe skladatelja Poulenca i Šostakoviča.

16. veljače, koncertom Ljubavne arije u izvedbi solista Lane Kos, Tomislava Mužeka i Davora Radića uz klavirsku pratnju Nine Cossetto, započet ćemo s naplatom prijenosa uživo.

20. veljače solistica Dubravka Šeparović Mušović i orkestar Opere uz ravnanje Josipa Šege izvodit će pjesme i serenade skladatelja Johannesa Brahmsa.

23. veljače na fantastično glazbeno putovanje od Rusije do Hrvatske gledatelje će povesti operni solisti Tamara Franetović Felbinger, Stjepan Franetović, Luciano Batinić, uz klavirsku pratnju Nine Cossetto.

26. veljače orkestar Opere i solistica Ivana Lazar upriličit će Skandinavsku večer na pozornici zagrebačkog HNK.








srijeda, 3. veljače 2021.

Umjetnički život biljaka

 



Umjetnički život biljaka


U Galeriji Kranjčar u Zagrebu od četvrtka 4. veljače može se pogledati multimedijalnu skupnu izložbu Umjetnički život biljaka.To je posljednja izložba u ciklusu koji je u kustoskoj koncepciji priredila Vanja Babić u ovom pandemijskom i potresnom vremenu. Prethodne tri bile su Natura vita , U ljetnom kodu i Intima.

Na sve četiri izložbe svoje radove izložilo je 35 umjetnica i umjetnika svih generacija.

Na izložbi Umjetnički život biljaka svoje radove predstavili su Dalibor Martinis, Željko Kipke, Damir Babić, Igor Eškinja, Ana Belošević, Igor Juran i Ela Štefanac.
Izložba se može pogledati u četvrtak 4. veljače od 18 do 21h te radnim danima od 16 do 20h do 3. ožujka 2021.


Pripremio: Tomislav Radić

Fotografije:Juraj Vuglač