petak, 30. travnja 2021.

Izložba ratne fotografije i umjetničkih radova 149. brigade HV Trešnjevka

 

Izložba ratne fotografije i umjetničkih radova 149. brigade HV Trešnjevka


Izložba ratne fotografije i umjetničkih radova 149. brigade HV Trešnjevka i p



rijatelja u povodu 30 godina osnutka otvara se subotu, 8. svibnja 2021. s početkom u 18 sati u Društvenom domu Prečko u Zagrebu.

Izlagači su: Marin Marinić, akademski kipar, Tanja Horvat i suradnici, koordinator umjetnina i Igor Podhraški, amaterski slikar

Organizator izložbe je Udruga branitelja Domovinskog rata TRES 91.


Mnogi ratni događaji uspjeli su se zabilježiti fotografijama sudionika i kasnije u tekstovima opisati po sjećanjima sudionika Domovinskog rata. Ratna fotografija koja je predstavljena na panoima Doma kulture Prečko, pokazuje samo trenutke zatišja, zajedničkih fotografija trenutaka prijateljstva, odmora a trenuci stradanja, žrtava i boli ostaju zauvijek u sjećanju osoba koje su to proživjele.
Izložba je popraćena i djelićima iz sadašnjeg života, umjetnošću, apstrakcijama, i drugim segmentima života u fotografiji, slikama i kipovima. Prijateljstva su se pretvorila u kumstva, a slobodno vrijeme u smijeh i radost, planinarenjem i ostalim aktivnostima, jer život se ipak ne živi iz publike, on živi u srcu te Trešnjevačke republike.

Izložbu se može pogledati od 8. do 22. svibnja 2021. u Društvenom domu Prečko.


Pripremio: Tomislav Radić




srijeda, 28. travnja 2021.

DAMAR Zorane Unković

 


DAMAR Zorane Unković


Izložba radova DAMAR Zorane Unković otvorit će se u utorak 4.5.2021. u 19.00 sati u Galeriji Karas(Ulica kralja Zvonimira 58) u Zagrebu . U svojim kompozicijama Zorana Unković kroz linije, boje i pisanu riječ stvara, gotovo kartografski, mape unutarnjih stanja i emocionalnih naboja, koji vibriraju u metafori i značenju pojma damar.
Maja Flajsig u predgovoru izložbi navodi: „Što uistinu jest damar? Različiti rječnici i različite enciklopedije pojašnjavaju tu riječ, koja ponekad označava žilu, puls, snagu, a ponekad emociju, životnu energiju ili podzemni put vode od izvora na površinu zemlje. Iako su značenja mnogobrojna, kao da suštinski počivaju na istom temelju, kao da izranjaju iz istog izvora. Nevidljivi, ali sveprisutni entiteti koji neprestano kolaju ispod površine. Pod tom je riječju stoga objedinjen stvaralački ciklus Zorane Unković..“
Zorana Unković Akademiju likovnih umjetnosti završila je 2014. godine, pod mentorstvom prof. Matka Vekića. "Damar" joj je treća samostalna izložba.
Izložba će biti otvorena do 16.5.2021.

Pripremio: T.R.

utorak, 27. travnja 2021.

ZAGREB NA KOTAČIMA

 




ZAGREB NA KOTAČIMA

U Muzeju grada Zagreba do 23. svibnja 2021. može se pogledati izložba Zagreb na kotačima.

Ove godine se obilježava 115. obljetnice postojanja prvog hrvatskog automobilističkog kluba. Godine 1906. u Zagrebu je osnovan automobilistički klub a tu tradiciju danas nastavljaju HAK i HAKS.

Na izložbi je predstavljen Zagreb s početka 20. stoljeća. Što se pojavom automobila mijenja u kulturnom i gospodarskom životu Zagreba. Kakva tada bila sociološka slika društva. Što je pozitivno, a što negativno automobil donio gradu. Tko su bili prvi vlasnici. Kako su građani reagirali na novo prijevozno sredstvo. Je li postojala automobilistička kultura? Kako su se polagali vozački ispiti? Jesu li žene smjele voziti? Tko je bila prva žena s položenim vozačkim ispitom? Dobiva li automobil, osim korištenja u praktične svrhe (skraćuje vrijeme dolaska na odredište), i drugu ulogu – onu sportsku?

Sve to prikazno je kroz fotografije (veći dio nikad viđenih) i artefakte. U dvorištu Muzeja izloženo je nekoliko starih automobila.

Na izložbi su prezentirane i brojne memorabilije i artefakti: knjige, katalozi, prospekti, novine, novinski isječci, vozačke dozvole, medalje, pehari, značke, motocikli i bicikli. Izložene su i originalne igračke (dječji automobili na pedale i auto modeli) iz razdoblja 1940 . – 1960., benzinske crpke, bista Ferdinanda Budickog, lutke s originalnom odjećom s automobilističkih utrka tog vremena - kaciga, rukavica i dr. Prikazan je i video materijale: Društveni događaji u Zagrebu iz 1920-tih i 30-ih.

Organizatori izložbe su Muzej grada Zagreba i Udruga Starodobnih automobila – Muzej Ferdinand Budicki. Autor izložbe je Valentino Valjak a koordinatorica izložbe Vesna Leiner.

Pripremio:Tomislav Radić

Snimke: Valentino Valjak

 




Gostovanje HNK Ivana pl. Zajca Rijeka – opera La Traviata

U srijedu, 28. travnja u 19.30 sati u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu održat će se gostujuća izvedba Verdijeve opere La Traviata u izvođenju Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka pod ravnanjem maestra Valentina Egela prema konceptu, dramaturgiji i režiji Marina Blaževića.

"Konceptualno-dramaturški, ova „Traviata" je zapravo opera koja problematizira naš život u epidemijskoj dramskoj situaciji, bolest, zabranjenu bliskost, tragične smrti u osami.

Ovaj tjedan emigriramo s "Traviatom" u zagrebački HNK jer su u našoj županiji zatvorena kazališta. Nikada kao u današnja vremena nije bilo tako presudno važno da nacionalna kazališta surađuju i uzajamno se podržavaju", rekao je intendant riječkog HNK Marin Blažević.

ponedjeljak, 26. travnja 2021.

Floating Garden u Galeriji Kranjčar

 




Floating Garden u Galeriji Kranjčar

Izložba Maje Strgar Kurečić „Floating Garden“ može se pogledati do 5.svibnja u zagrebačkoj Galeriji Kranjčar.

"Maja Strgar Kurečić autorica je koja se uvelike oslanja na intuiciju. Pritom je ona potpuno neopterećena općim mjestima i predvidljivom simbolikom, gotovo dječje zaigrana, igrom otvara novi prostor slobode. Zadnjih nekoliko godina ova se autorica koja ima iza sebe punih dvadeset i pet godina profesionalnog iskustva u fotografiji, okrenula prirodi i apstraktnoj fotografiji."- piše među ostalim u predgovoru kataloga Ive Prosoli

Maja Strgar Kurečić diplomirala je na Grafičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i doktorirala 2007. godine s temom iz područja digitalne fotografije. Članica je Fotografske sekcije ULUPUH-a (Hrvatske udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti). Fotografijom (reklamnom, reportažnom i eksperimentalnom) bavi se od 1991. godine te izlaže na 50 skupnih i10 samostalnih izložbi fotografija. Svoje radove izlagala je od Hong Konga do Moskve, Omana, Barcelone, Pariza, Kölna, Budimpešte, Praga i hrvatskih gradova: Zagreba, Rijeke, Splita, Dubrovnika, Rovinja i Varaždina.Radi kao izvanredna profesorica na Katedri za grafički dizajn i slikovne informacije na Grafičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje predaje fotografiju i grafičku pripremu.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke Juraj Vuglač

utorak, 20. travnja 2021.

Umjetnost slavonskog plemstva u Klovićevim dvorima

 




Umjetnost slavonskog plemstva u Klovićevim dvorima


Izložba „Umjetnost slavonskog plemstva – vrhunska djela europske baštine“ moći će se razgledati od 22.4.do 18.7.2021. u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu. Izložbom koja je ostvarena u partnerstvu s Muzejom likovnih umjetnosti u Osijeku i Muzejom Slavonije u Osijeku, namjerava se sintetizirati dosadašnja istraživanja likovne baštine plemićkih obitelji novovjekovnoga razdoblja na području istočne Hrvatske. Na njoj se predstavljaju odabrani predmeti širokog kulturološkog raspona - od umjetnina, preko umjetničkog obrta do arhivskog gradiva i srodne građe s naglaskom na djelima likovne umjetnosti (slikarstvo, kiparstvo, grafika, arhitektura od 18. do gotovo sredine 20. stoljeća.

Na izložbi će se predstaviti likovne zbirke i djela likovne umjetnosti vezana uz najznačajnije plemićke obitelji istočne Hrvatske (npr. Odescalchi, Eltz, Pejačević, Hilleprand von Prandau, Normann-Ehrenfels, Mihalović, Janković Voćinski, Janković Daruvarski, Adamović…) koje su odigrale važnu ulogu na gospodarskom, političkom i kulturnom planu prostora današnje istočne Hrvatske. Njihove bogate zbirke umjetnina korespondiraju s najkvalitetnijim onodobnim kolekcijama i postavljaju našu povijest umjetnosti i kulture u izravan odnos s centrima kulturne i umjetničke produkcije Europe. Veliki broj predmeta iz ostavštine ovih obitelji čuva se ponajviše u hrvatskim muzejima, ali i u inozemnim privatnim i javnim kolekcijama. Na izložbi će prvenstveno biti izložen materijal hrvatskih muzejskih ustanova, ali i nešto djela iz privatnih, pa i inozemnih kolekcija.

Izložbeni materijal bit će u prostoru izložen dijelom na kronološki, a dijelom na tematski način, kako bi se kroz odabrana djela posjetitelj mogao upoznati s vrhunskim ostvarenjima likovne umjetnosti u širokom rasponu i u odnosu na datacije (od baroka do moderne umjetnosti početka 20. stoljeća), kao i u odnosu na veliki raspon tema (od portretistike kao najzastupljenijeg žanra do genre scena, pejsaža, veduta, mitoloških scena, sakralnog slikarstva itd.) kao i različite umjetničke vrste – slikarstvo, grafika, crteži, skulpture i reljefi. Dijelom postava bit će kroz muzeografska rješenja zastupljen i uvid u arhitekturu kao značajan segment likovnosti na koja su utjecale plemićke obitelji (obiteljski dvorci, kurije, kapele i crkve). Izložba će zorno pokazati i razvoj likovnih zbirki plemićkih obitelji koje su započele importom umjetnina, a nastavile se razvijati narudžbama djela od umjetnika sve do istaknute uloge plemstva u razvoju hrvatske moderne umjetnosti.

Moći će razgledati 200 izložaka - najveći broj slika, skulptura, nešto minijatura, grafika te predmeta umjetničkog obrta.

Autorice izložbe su doc. dr. sc. Jasminka Najcer Sabljak i Silvija Lučevnjak a kustosice Valentina Galović i Iva Sudec Andreis.


Pripremio: Tomislav Radić


petak, 16. travnja 2021.

Snovi jednog putnika

 



Snovi jednog putnika


Izložba radova Dalibora Slavenskog pod nazivom “Snovi jednog putnika” otvara se 19. travnja 2021. u 19.00 sati u Fotogaleriji u Dubravi na adresi Dubrava 51a, u Zagrebu.

"Svi smo mi putnici u vremenu i kroz vrijeme, svi sanjamo neke svoje snove.
Pred nama se nalaze isprepleteni snovi, ilustrirani umjetničkim fotografijama Dalibora Slavenskog.
Svaka fotografija je trenutak, fragment sna, ulovljen u realnom vremenu. Snovi, pretočeni u fotografije, izuzetno su snažni, intrigantni, u nekim momentima i erotični.
Fotografije koje su pred nama, šalju nam poruke koje ostaju kao vječni trag u vremenu kroz koje autor putuje." - piše u povodu izložbe Ognjen Karabegović.

Dalibor Slavenski umjetnički je fotograf, pisac, crtač i konceptualni umjetnik. Izlaže na samostalnim i skupnim izložbama te na internet fotonatjecanjima. Jedan je od pionira upotrebe prvih AF foto-kamera na mobilnim platformama za stvaranje umjetničkih uličnih fotografija u Hrvatskoj. Član je HULU Split i Fotkluba Zagreb.


Pripremio: Tomislav Radić

četvrtak, 15. travnja 2021.

HUMORESCUE

 


HUMORESCUE

Izložba radova Danijela Kovača "HUMORESCUE" otvara se u petak 16. 4. 2021. u 16 sati u Kulturnom informativnom centru u GALERIJi NA KATU u Preradovićevoj 5 u Zagrebu.

"Izvrtanje perspektive i iznalaženje reda u njenoj transfiguraciji volumena prisutno je u njegovu radu od samoga početka. Poput nekog argonauta prostora Kovač kipari i traga za idealnim načinom prijenosa forme iz jedne dimenzije u drugu, te tim putovanjem i svojevrsnim obračunom s dimenzijama i volumenom, pokušava naći i svoju duhovnu i na koncu retoričku postavku sustava svog estetskog i na koncu životnog diskursa" – navodi među ostalim u predgovori izložbi Emil Matešić.

Daniel Kovač na umjetničku scenu izlazi početkom ’90-tih godina prošlog stoljeća skulpturama i instalacijama koje propituju i nalaze nadahnuće u istraživanju odnosa perspektiva i prostornih dimenzija. Radi u apstraktnom jeziku bez ograničenja unutar formi često nadopunjujući elementarni izraz skulpture kao tijela u prostoru s raznim drugim formama.

Izložba se može pogledati do 1.5. 2021.

Pripremio: Tomislav Radić



subota, 10. travnja 2021.

Luis García Berlanga u Tuškancu

 


Luis García Berlanga u Tuškancu


U povodu 100. obljetnice rođenja španjolskog redatelja i scenarista Luisa Garcíe Berlange, kino Tuškanac u Zagrebu od 12. do 14. travnja u suradnji s Veleposlanstvom kraljevine Španjolske u RH prikazuje pet značajnih filmova realiziranih u razdoblju od 1953.-1963., u kojima je proslavljeni autor na satiričan način prikazao tadašnje španjolsko društvo.

Publika će moći vidjeti njegov prvi samostalno režiran dugometažni igrani film
Dobrodošli, Mr. Marshal (1953), kojeg je ostvario s Juanom Antoniom Bardemom. Ta satirična komedija, nagrađena u Cannesu, predstavljala je simbol buđenja španjolske kinematografije iz letargije u koju je zapala tijekom diktature Francisca Franca.

Sličnu tematiku obrađuje i satirična komedija
Calabuch (1956) nagrađena u Veneciji. Berlanga je ovaj put kreirao drugačiji film, altruističnu priču punu ekscentričnih i pomaknutih likova koja na šarmantan, humoran i optimističan način slavi malog čovjeka, njegov svakodnevni život i općeljudske vrijednosti poput ljubavi, prijateljstva, tolerancije i skladnog suživota.

U satiričnoj komediji s elementima fantastike
Svakog četvrtka čudo (1957) Berlanga je nastojao kroz humorni i satirički prosede prikazati katoličanstvo u Španjolskoj pod Francovom diktaturom. Film je očekivano odmah postao metom cenzora, ali riječ je o inteligentno koncipiranom, zabavnom, duhovitom i sugestivno režiranom djelu u kojem ni cenzura nije uspjela sasvim otupiti satiričke žalce na račun crkvene produkcije čudesa u komercijalne svrhe.

Plácido (1961) je još jedna izvrsna satirična humorna drama, za realizaciju koje su ga nadahnule kampanje koje je ohrabrivao i poticao Francov režim, a kojima se nastojao stvoriti privid solidarnosti među različitim društvenim klasama. Film donosi sardoničan portret groteskne zajednice kojom caruje hipokrizija, a zbog svog društveno-kritičkog žalca i satiričnog tona film je imao problema s cenzurom, državnom i crkvenom.
(Crnohumorna drama
Krvnik(1963),koja je dobila nagradu FIPRESCI u Veneciji, djelo je u kojem je Berlanga demonstrirao dar za propitkivanje tabua vezanih uz smrt. Riječ je o jednom od najuspjelijih ostvarenja u povijesti španjolske kinematografije, u kojem se Berlanga nastavio na metaforički način baviti besmislom u onodobnom španjolskom društvu pod Francovom čizmom.
Portreti: Gorke satire Luisa Garcíe Berlange
Ponedjeljak, 12.04.
19:00
 Krvnik/ El verdugo (1963), 90'
Utorak, 13.04.
19:00
 Dobrodošli, Mr. Marshall/ Bienvenido Mister Marshall (1953), 78'
21:00
 Calabuch/ Calabuch (1956), 93'
Srijeda, 14.04.
19:00
 Plácido/ Plácido (1961), 85'
21:00
 Svakog četvrtka čudo/ Los jueves, milagro (1957), 84'
Svi filmovi imaju hrvatske podnaslove(titlove)
Cijena ulaznice 25 kuna.

Pripremio: Tomislav Radić

petak, 9. travnja 2021.

Premijera opere Orfej i Euridika

 




Premijera opere
Orfej i Euridika


Opera Orfej i Euridika skladatelja Christopha Willibalda Glucka prema libretu Ranierija de Calzabigija premijerno će biti izvedena 23. travnja u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. Operom će ravnati maestro Aleksandar Kalajdžić a režiju potpisuje Anica Tomić.


Orfeja pjeva nacionalna operna prvakinja Dubravka Šeparović Mušović, a uloge Euridike i Amora utjelovljuju prvakinje Opere Valentina Fijačko Kobić i Ivana Lazar.

Primadona Ruža Pospiš Baldani u zagrebačkom HNK utjelovila je Orfeja 1979. godine dok je kontratenor Max Emanuel Cenčić posljednji put u HNK u Zagrebu pjevao Orfeja 2017.godine na obilježavanju 35. godišnjice svog umjetničkog rada.


Dubravka Šeparović Mušović istaknula je kako je uloga Orfeja jedna od najvažnijih i najpoželjnijih uloga u mezzosopranskom fahu:

To je hozen rola gdje žena predstavlja muškarca i tako predstavlja mušku snagu i žensku lukavost i upornost. Orfej je za mene važan jer ga pjevam nakon velike Ruže Pospiš Baldani. Ona je bila naš najveći Orfej i pjevati takvu ulogu velika je odgovornost ali i izazov. Dat ću sve od sebe da doprem do tajnih spoznaja koje je Orfej postavljao, a to su vjera u sebe, u svoj talent, vjera u nadnaravno s ciljem da je sve ostvarivo ali da ćemo na tom putu susretati i dobre i loše stvari, rekla je Šeparović Mušović dodavši kako je važno držati se puta i kada dođemo do cilja shvatiti da je svaki korak na tom putu bio važan.


Redateljica Anica Tomić govori kako je suvremeni Orfej kojeg postavlja, čovjek koji traži smisao u trenutnome besmislu. U njegovim mislima odzvanja da strah grize ljudsku dušu. Njegovo iskušenja danas nisu zle furije koje mu sisaju krv, nego ljudski pogledi koji ga poput porote propituju i prosuđuju. Njihovi jezici i misli su ono što truje njegovu vjeru – vjeru u to da on uistinu može nadjačati samoga sebi.


Orfej i Euridika pripada žanru azione teatrale, što podrazumijeva operu na mitološku temu s refrenima i plesom. Djelo je praizvedeno u bečkome Burgtheatru 5. listopada 1762. u nazočnosti carice Marije Terezije. Orfej i Euridika bila je prva Gluckova reformska opera, u kojoj je pokušao zamijeniti kompleksnost radnje i pretjerano složenu glazbu opere serie s plemenitom jednostavnošću, i glazbenom i dramskom. Gluckova opera Orfej i Euridika najpopularnije je njegovo djelo i bila je jedna od najutjecajnijih za sljedeće generacije skladatelja.


Operne predstave u zagrebačkom HNK nisu se izvodile od studenog 2020. godine te je premijera Orfeja i Euridike prva opera nakon pet mjeseci stanke uzrokovane epidemiološkim razlozima te će biti izvedena prema svim epidemiološkim mjerama. Premijerno izvedena opera prikazat će emotivnu borbu strahova, ljubavi, istine i inspiracije, vječitih tema koje nalazimo od drevnih grčkih mitova pa sve do pandemijske stvarnosti.


Pripremio: Tomislav Radić



Zapis misli

 



Zapis misli

Izložba plakata slovenske grafičke dizajnerice Martine Kač Nemanič pod nazivom “Zapis misli”  otvara se 12. travnja u Galeriji Kontrast, Dubrava 51 a u Zagrebu.

Otvorenje izložbi održat će se u skladu s propisanim epidemiološkim mjerama.

Martina Kač Nemanič je grafička dizajnerica, pedagogica i izvanredna profesorica na Odsjeku za vizualne komunikacije Fakulteta za dizajn u Ljubljani. Diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu, potom je nastavila studij na Akademiji likovnih umjetnosti – smjer dizajn. Doktorski studij završila je na Pedagoškom fakultetu u Ljubljani. Sudjelovala je na mnogim domaćim i međunarodnim projektima te je za svoj rad dobila brojne nagrade i priznanja.

Izložba se može razgledati do 6. svibnja 2021. godine, radnim danom od 10.00 do 20.00 sati.

četvrtak, 8. travnja 2021.

Umjetničko naslijeđe Rafaelove umjetnosti na izložbi u Muzeju za umjetnost i obrt

 



-


Iz Zaklade muzeja Brescie u zagrebački MUO


GRAFIKE, MAJOLIKE I CRTEŽI INSPIRIRANI DJELIMA VELIKOG RENESANSNOG UMJETNIKA RAFAELA NA IZLOŽBI U ZAGREBAČKOM MUO-u





Umjetničko naslijeđe Rafaelove umjetnosti na izložbi u Muzeju za umjetnost i obrt


Zagrebački Muzej za umjetnost i obrt najavljuje otvorenje značajne međunarodne izložbe Rafael – na ishodištu mita nastale u sklopu obilježavanja pet stoljeća od smrti jednog od najvećih umjetnika renesanse Raffaella Sanzia iz Urbina (1483. – 1520.). Izložba je ostvarena u suradnji sa Zakladom muzeja Brescie zahvaljujući Talijanskom institutu za kulturu u Zagrebu. Ovom izložbom koja se otvara 24. travnja 2021., Zagreb i Muzej za umjetnost i obrt uključuju se u obilježavanje 500. godišnjice smrti ovog renesansnog genija koja je zbog COVID-a i potresa prebačena u ovu godinu. Izložba na svojevrstan način predstavlja ogromno umjetničko naslijeđe Rafaelove umjetnosti te njegov snažan utjecaj na povijest umjetnosti.


Izložba Rafael – na ishodištu mita predstavit će stotinjak originalnih grafika mnogih značajnih autora od 16. do 18. stoljeća nadahnutih remek-djelima ovoga velikoga renesansnoga slikara i graditelja, uz Leonarda da Vincija i Michelangela zasigurno najznačajnijeg predstavnika visoke renesanse. Grafike, majolike i crteži inspirirani Rafaelovim djelima koji će biti izloženi u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt svjedoče veličinu i značaj njegova umjetničkog stvaralaštva. Usavršavanje grafike od renesanse naovamo bitno je pridonjelo širenju, njegovanju i održavanju Rafaelove svevremenske popularnosti. Upravo su one (grafike) te kojima je povjeren prijenos rafaelovskog slikarskog izražaja i njegove neprekinute petostoljetne slave koji predstavljaju jednu iznimnu eru grafičke proizvodnje rođene "pod znakom" Rafaela.

Tako će 501. obljetnica Rafaelove smrti biti obilježena u Muzeju za umjetnost i obrt temom prisustva ovog velikog umjetnika iz Urbina, najznačajnijeg predstavnika umbrijske slikarske škole renesanse, čija su djela svrstana u vrhunske uzore umjetnosti.

Izložba ostaje otvorena do 6. lipnja 2021.

Pripremio: Tomislav Radić


srijeda, 7. travnja 2021.

“Autići”Josipa Ivanovića

 


Autići”Josipa Ivanovića


U Galeriji Vladimir Filakovac, Dubrava 51 a u Zagrebu, otvara se 12. travnja u 19.00 sati izložba slika Josipa Ivanovića pod nazivom “Autići”

Josip Ivanović diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu 1988. godine, nakon čega se preselio u Dubrovnik. Kroz karijeru, koja traje više od tri desetljeća, radio je skulpturu u staklu i metalu, crteže, kolaže i grafike, slike i reljefe, kazališne scenografije i javne skulpture i spomenike.
Izložba će se moći pogledati do 6. svibnja 2021. godine, radnim danom od 10.00 do 20.00 sati.


Proljetni Gala koncert Opere HNK u Zagrebu

 



Proljetni Gala koncert Opere HNK u Zagrebu


Proljetni Gala koncert Opere održat će se u utorak, 13. travnja u 19.30 sati u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu.

Orkestrom će ravnati mo. Aleksandar Kalajdžić, a operne arije izvest će prvaci i solisti Opere: Dubravka Šeparović Mušović, Luciano Batinić, Tomislav Mužek, Valentina Fijačko Kobić, Ljubomir Puškarić, Lana Kos i Ozren Bilušić.

Program će se sastojati od klasično-romantičarskog kolaža brojeva iz Čarobne frule W. A. Mozarta, Evgenija Onjegina P. I. Čajkovskog, Prodane nevjeste B. Smetane, Hoffmanovih priča J. Offenbacha, Norme V. Bellinija, Machbetha, Don Carla i Trubadura G. Verdija i Cavalleriae rusticanae P. Mascagnija.

Pripremio T.R.