ponedjeljak, 17. svibnja 2021.

MEĐUNARODNI DAN MUZEJA U MUZEJU GRADA ZAGREBA

 





MEĐUNARODNI DAN MUZEJA U MUZEJU GRADA ZAGREBA

U utorak, 18. svibnja, na Međunarodni dan muzeja, Muzej grada Zagreba posjetitelje poziva da pogledaju dvije aktualne izložbe te stalni postav.

Izložba Stadion Maksimir – sportska arhitektura Vladimira Turine kroz nacrte, fotografije i publikacije prikazuje izgradnju stadiona Maksimir i drugih građevina sportske arhitekture arhitekta Vladimira Turine u razdoblju od kraja Drugog svjetskog rata do 1960-ih godina. Izložba afirmira prostor koji zauzima stadion Maksimir i područje Svetica kao prostor namijenjen sportskim aktivnostima.

Autorica izložbe je dr. sc. Hela Vukadin Doronjga.

Vodstva izložbom Stadion Maksimir – sportska arhitektura Vladimira Turine u 11 i u 15 sati.

Izložbom Zagreb na kotačima obilježava se 115. obljetnicu postojanja prvog hrvatskog automobilističkog kluba. Na izložbi su prezentirane brojne fotografije, memorabilije i artefakti: knjige, katalozi, prospekti, novine, novinski isječci, vozačke dozvole, medalje, pehari, značke, motocikli i bicikli. Izložene su i originalne igračke iz razdoblja1940 . – 1960., benzinske crpke, bista Ferdinanda Budickog, lutke s originalnom odjećom s automobilističkih utrka tog vremena - kacige, rukavice i dr. U dvorištu Muzeja izloženo je nekoliko starih automobila.

Autor izložbe je Valentino Valjak, a koordinatorica je Vesna Leiner.

Vodstva izložbom Zagreb na kotačima su u 11 i 16:30 sati.

Na Međunarodni dan muzeja, posjet izložbama i stalnom postavu te prisustvovanje stručnim vodstvima besplatni su za sve posjetitelje.

Obje izložbe otvorene su do 23. svibnja 2021.

Pripremio: Tomislav Radić

ponedjeljak, 10. svibnja 2021.

Madama Butterfly

 


Madama Butterfly


Koncertne izvedbe opere Madama Butterfly, G.Puccinija kojima će ravnati maestro Josip Šego izvodit će se tijekom svibnja (12., 14., 15. i 17.5).

12. i 14. svibnja nastupaju solisti: Lana Kos, Sofia Ameli Gojić, Tomislav Mužek, Tena Lončarević, Ljubomir Puškarić i Nikša Radovanović.

15. i 17. svibnja nastupaju solisti: Valentina Fijačko Kobić, Sofia Ameli Gojić, Stjepan Franetović, Tena Lončarević, Siniša Hapač i Nikša Radovanović.


Jedna od dirljivijih opera velikog talijanskog skladatelja praizvedena 1904. u milanskoj Scali,Madama Butterfly pripovijeda o nesretnoj sudbini Cio-Cio San, mlade japanske gejše Butterfly (Leptirica), koja se odriče svega zbog poručnika američke mornarice Pinkertona.

četvrtak, 6. svibnja 2021.

Dar publici – stream koncerta Arije iz latinske trilogije

 





Dar publici –
stream koncerta Arije iz latinske trilogije



Koncertom Arije iz latinske trilogije Giuseppe Verdija u subotu 8. svibnja Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu obilježit će Europske dane opere. Tako će se pridružiti i proslavi Dana Europe koja se održava 9. svibnja.


Besplatni stream koncert Arije iz latinske trilogije Giuseppe Verdija dar je publici koja će arije iz tri operna remek djela (Rigoletta, Traviate i Trubadura) moći pogledati na službenim stranicama kazališta u subotu s početkom u 20 sati.

Dovoljno je posjetiti stranicu www.hnk.hr i besplatno pogledati prijenos koncerta koji je u kazalištu izveden 17. ožujka.


Gledatelji će moći uživati u nastupu solista i orkestra Opere kojim je ravnao maestro Antonello Allemandi. Arije Rigoletta, Traviate i Trubadura izvodili su solisti Siniša Hapač, Luciano Batinić, Ivana Lazar, Tomislav Mužek, Dubravka Šeparović Mušović, Lana Kos, Stjepan Franetović i Ljubomir Puškarić.


Utjelovljujući principe ottocento opere, ova tri djela pokazuju suvremeno majstorstvo i slobodu umjetničkoga izričaja te nepogrešiv osjećaj za dramsku svrhu, zbog čega i prevladava mišljenje da su upravo te tri opere najzrelija djela talijanske romantične melodrame.

Europski dani opere pokrenuti su 2007. godine u povodu obilježavanja 400 godina postojanja opere kao glazbeno-scenskoga djela, a radi pozicioniranja opere u središte kulturnih zbivanja te poticanja zanimanja za operu u suvremenome društvu.


Pripremio: Tomislav Radić

 


TJEDAN STRIPA


Tjedan stripa, u organizaciji Centra za kulturu Trešnjevka u Zagrebu, počinje u ponedjeljak, 10. svibnja i traje do 17. svibnja 2021. Radionice stripa će se održavati u osnovnoj školi Prečko. Voditelj radionica je poznati hrvatski crtač stripa Marko Dješka. Djeci osnovne škole Prečko predstavit će se načini crtanja, kako se osmišljava tekst te kakva je hrvatska i svjetska povijest stripa. Izložba stripa bila bi sljedećeg tjedna, virtualno na stranici CeKaTe-a, te Facebook stranici CeKaTe-a.

ponedjeljak, 3. svibnja 2021.

TRNJE - PROSTOR I LJUDI

 






TRNJE - PROSTOR I LJUDI

.

U sklopu projekta Zagrebački kvartovi, Muzej grada Zagreba objavio je novu publikaciju,knjigu / katalog izložbe Trnje – prostor i ljudi.

Projekt je započeo 2009. godine. Nakon Trnskog (2009.-2010.), Dubrave (2011.-2012.) i Maksimira (2013.-2014.), a nakon toga (2017.-2020.) istraživalo se i studijskim izložbama predstavilo Trešnjevku, a potom i Trnje.

Proteklih desetak godina način istraživanja zagrebačkih kvartova postao prepoznatljiv. Ulične izložbe najavljuju pojedini dio projekta. Preko tih izložbi dolazilo se u kontakt s građanima od kojih su se prikupljala svjedočanstva o životu u kvartu i građu iz obiteljskih albuma, a zatim se istraživalo povijesne izvore. Prikupljenu građu, zajedno s građom iz baštinskih institucija - prije svega iz bogatog fundusa Muzeja grada Zagreba – objedinjeno je na studijskim izložbama.

Teme zastupljene na studijskoj izložbi Trnje - prostor i ljudi, postavljenoj u Muzeju grada Zagreba 2018. godine, dodatno su istražene i objedinjene u publikaciji. Historiografski pogled na procese modernizacije, prostornog razvoja i industrije te analitički prikazi socijalne strukture, kulturnih politika, svakodnevice i lokalnih fenomena, zastupljeni u pet poglavlja, prepliću se s kazivanjima stanovnika Trnja kako bi se stvorila cjelovita slika o razvoju tog dijela Zagreba.

Nekad periferija, a na početku 21. stoljeća širi centar grada, Trnje je mjesto brojnih metamorfoza. Publikacija prati pojavu trnjanskog prostora na rubnim dijelovima karata Zagreba u 19. stoljeću, život sela i izgradnju radničkih naselja na „južnoj periferiji” između dvaju svjetskih ratova, razdoblje intenzivne modernizacije nakon Drugog svjetskog rata te postupnu integraciju Trnja u gradsko tkivo.

Proces modernizacije koji se različitim ritmom i intenzitetom odvija od druge polovine 19. stoljeća do danas prate stalne mijene životnih okolnosti. Od administrativnog pripojenja trnjanskog prostora gradu Zagrebu 1850., preko izgradnje željezničke pruge koja je „presjekla” grad učinivši Trnje prometno izoliranom periferijom, do nerealiziranih planova stvaranja novog gradskog središta uz današnju Ulicu grada Vukovara tijekom druge polovine 1940-ih i 1950-ih, izložba a sada i publikacija nastoji kompleksno „zaroniti” u povijest prostora današnje gradske četvrti. Urbanizam, arhitektura, modernizacija te društveni život i svakodnevica sve je to zastupljeno povijesnim pregledom.

Trnje je predstavljamo kao cjelina, ali i razne dijelove gradske četvrti, povijesna naselja i prostori s vlastitim (pod)identitetom: Cvjetno naselje, Vrbik, Martinovka, Staro Trnje, Kruge, Savica, Sigečica i Kanal.

Knjigu / katalog studijske izložbe Trnje - prostor i ljudi, bogato opremljenu fotografijama, može se nabaviti u Muzeju grada Zagreba.

Urednik publikacije i voditelj projekta je Kristian Strukić
Autori tekstova: Kristian Strukić, Ivan Mlinar, Tomislav Anić, Marko Zubak
Dizajn publikacije: Igor Kuduz

Pripremio: Tomislav Radić