nedjelja, 22. svibnja 2022.

HRVATSKO-NORVEŠKO DRUŠTVO

 








HRVATSKO-NORVEŠKO DRUŠTVO


HRVATSKO-NORVEŠKO DRUŠTVO iz Zagreba organiziralo je 18.svibnja 2022. u Gradskoj knjižnici predavanje o norveškoj književnosti koju je predstavljalo u Hrvatskoj od svojeg osnutka 1991. godine do danas (u Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, Starom Gradu na Hvaru, Novom Vinodolskom, Rijeci, Petrinji, Koprivnici i Križevcima).


Predavanje su održali Mišo Grundler, asistent na Katedri za skandinavistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Anja Majnarić, prevoditeljica, a citate iz knjiga norveških autora čitao je Damjan Simić, dramski umjetnik. Skladbe Dore Pejačević i Edvarda Griega odsvirala je na glasoviru Taša Sinkovec.


Poseban gost bio je Nj.E. gospodin Haakon Blankenborg, veleposlanik Kraljevine Norveške u Republici Hrvatskoj.


Ovim programom Društvo je obilježilo 30.obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i uspostave diplomatskih odnosa s Kraljevinom Norveškom.


Za ovaj program financijsku potporu dalo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Tomislav Zoričić













nedjelja, 15. svibnja 2022.

Film Tvornice radnicima osvojio Grand Prix na 31. DHF-u

 


Film
Tvornice radnicima osvojio Grand Prix na 31. DHF-u

Dodjelom nagrada i projekcijom nagrađenih filmova zatvoreno je 31. izdanje Dana hrvatskog filma.

Festivalski Grand Prix osvojio je dokumentarni film Tvornice radnicima Srđana Kovačevića kojem je glavni žiri u sastavu Sanja Vejnović, Đuro Gavran i Miroslav Sikavica dodijelio i nagradu za najbolji dokumentarac. Film donosi priču ivanečkih radnika Tvornice alatnih strojeva ITAS, a u obrazloženju žirija stoji: Prikazujući stanje iznutra te ne izlazeći s kamerom izvan prostora same tvornice, pri tome fokusirajući se na najistaknutijeg ITAS-ova metalca, posljednjeg Mohikanca radničkog samoupravljanja, kao i na nemoćna direktora tvornice, autor gradi autentičnu i nesentimentalnu priču o sudbini tradicionalne radničke klase u tranzicijskom društvu, gruboj tržišnoj realnosti, frustraciji, nasukanim idealima, gubitku iluzija, narušenim međuljudskim odnosima te neizvjesnoj budućnosti.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Samir Cerić Kovačević




petak, 13. svibnja 2022.

Zvukovi Oktogona uz Petra Iljiča Čajkovskog

 





Zvukovi Oktogona uz Petra Iljiča Čajkovskog

Zagrebački solisti će u nedjelju, 15. svibnja, u zagrebačkom prolazu Oktogon u središtu grada, u 12 sati održati koncert posvećen Petru Iljiču Čajkovskom. Projekt je to Turističke zajednice grada Zagreba (TZGZ) na čijem će trećem i posljednjem izdanju za ovu godinu, Solisti izvesti djela slavnog ruskog skladatelja podrijetlom iz ukrajinske kozačke obitelji.

Predviđeno trajanje koncerta je oko 45 minuta, a ulaz je besplatan.

Pripremio: Tomislav Radić







TOSCA

 


Giacomo Puccini



TOSCA


Opera Tosca Giacoma Puccinija u režiji Maria Pontiggia u produkciji Zaklade Teatra Massimo iz Palerma premijerno će se održati 27. svibnja u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. Izvedbama Tosce uz maestra Andreasa Giesa ravnat će i ukrajinska dirigentica Alla Kulbaba iz Nacionalne Opere u Kijevu, a u planu je da na predstavama nastupi i ukrajinska solistica Anna Litvinova kao Floria Tosca, uz Valentinu Fijačko Kobić i Kristinu Kolar.

Uoči premijerne izvedbe, zagrebački HNK predstavit će Puccinijevu operu svojim tradicionalnim programom pod nazivom Ususret premijeri, koji će se održati u nedjelju 22. svibnja u 11 sati u foyeru kazališta.

Tosca se temelji na priči o pjevačici Floriji Tosci, Talijanki koja je živjela na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Radnja se odvija u razdoblju poslije Francuske revolucije. Floria Tosca bila je proslavljena operna pjevačica, koja je bila zaljubljena u Marija Cavaradossija, Bonapartista. Njega je uhitio rimski policijski zapovjednik barun Scarpia te je ucijenio Toscu. Naime, obećao je poštediti ga smrtne kazne ako Tosca pristane na noć s barunom.
Strastvenu, ljubomornu i impulzivnu Floriu Toscu tumačit će Valentina Fijačko Kobić, Kristina Kolar i Anna Litvinova a romantičnog, slobodoljubivog i zaljubljenog slikara Maria Cavaradossia utjelovit će Tomislav Mužek i Stjepan Franetović . Vlastohlepnog i beskrupuloznog šefa policije baruna Scarpiu tumačit će Davor Radić, Dalibor Hanzalek i Giorgio Surian. U operi sudjeluje orkestar i zbor Opere HNK u Zagrebu te dječji operni zbor Zvjezdice.

Giacomo Puccini je poslije Giuseppea Verdija jedan od najviše izvođenih opernih skladatelja na pozornici Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, a melodrama koju je napisao Victorien Sardou, Pucciniju je poslužila kao predložak za jednu od njegovih najpoznatijih opera, Toscu. Od prve premijere Tosce u Operi zagrebačkog HNK proteklo je više od sto godina a u gotovo pet stotina izvedbi u osam različitih verzija sudjelovali su veliki hrvatski operni umjetnici i mnoga velika gostujuća imena.

Pripremio: Tomislav Radić








srijeda, 11. svibnja 2022.

 


Vizualni identitet 69. Pulskog filmskog festivala

Vizualni identitet 69. Pulskog filmskog festivala na konferanciji za novinare predstavili su Tanja Miličić ravnateljica Pula Film festivala,Davor Kliman ravnatelj Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna i autor ovogodišnjeg identiteta Vjeran Juhas.

Na natječaj stiglo je 45 prijedloga od 31 autora a povjerenstvo je izabralo rad Vjerana Juhasa.

Pripremio: Tomislav Radić


četvrtak, 5. svibnja 2022.

Vilko Žiljak - Od novih tendencija do nove percepcije

 






Vilko Žiljak - Od novih tendencija do nove percepcije


Izložba radova Vilka Žiljka može se razgledati u Muzeju Grada Đurđevca do 12. svibnja 2022.

Umjetničko izražavanje Vilka Žiljaka od početka je bilo vezano uz kompjutorsko istraživanje vizualnog, za vizualizaciju kompleksnih apstraktnih matematičkih relacija. Vilko Žiljak, znanstvenik, grafičar, inovator i svučilišni profesor, spada među začetnike računalne grafike u nas i svijetu.

Koristeći algoritme za generiranje slika, stvarajući tako novi grafički vizualni jezik, izlažući svoje prve umjetničke grafike 1973. godine na skupnoj izložbi Novih tendencija, kontinuirano se posvećuje proučavanju vizualnih senzacija, odnosno formi koja se postižu algoritamskim programiranjem.

Sudjelovanjem na brojnim izložbama i prisutnošću u likovnim kritikama koje govore u prilog njegovom stalnom djelovanju u području računalne grafike, dokazao je da vizualizacija fizikalno-matematičkog poimanja svijeta ima elemente stvaralačkog. Vilko Žiljak napravio je infrared inovacije i koautor je pet patenata u području infracrvenih boja, uvodeći novu varijablu „Z“ za mjerenje apsorpcije svjetlosti na 1000 nm, a svoj izum uvodi i u računalnu grafiku, te postaje i autor novog djela koje dualnošću vizualne informacije koju nosi, koncept „slike u slici“ pokazuje na sasvim novi način.

Pripremio: Tomislav Radić