utorak, 29. listopada 2024.

 



U zagrljaju gluhosljepoće,

U povodu 30. obljetnice djelovanja Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba DODIR, u utorak, 29. listopada 2024., u Muzeju grada Zagreba otvorena je izložba U zagrljaju gluhosljepoće, ostvarena u suradnji Muzeja grada Zagreba (MGZ-a) i Dodira.

Otvorenju su prisustvovali dr. Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija RH i izaslanica predsjednika Vlade RH, Andreja Plenkovića; dr. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika grada Zagreba; Mirjana Matov,načelnica Sektora za zaštitu odraslih osoba u Upravi za obitelj i socijalnu politiku u Ministarstvu rada, mirovinskog susatava, obitelji i socijalne politike; Sandra Čirkinagić, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom; Jelena Ricov viša stručna savjetnica u Gradskom uredu za kulturu i civilno društvo te Dario Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

Uz ravnateljicu MGZ-a, dr. . Aleksandru Berberih Slanu te autoricu izložbe, muzejsku savjetnicu Aleksandru Bugar, na otvorenju su govorili i dr. Sanja Tarczay, predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir, dr. Bruno Cvetković, zamjenik ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, dr. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika grada Zagreba, Marija Pletikosa, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te dr. Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija RH, koja je i otvorila izložbu

Izložba se može pogledati do 24. studenoga 2014.

Više o izložbi:https://www.mgz.hr/hr/dogadanja/otvorenje-izlozbe--u-zagrljaju-gluhosljepo

.Pripremio: Tomislav Radić


nedjelja, 20. listopada 2024.

 


Brezak među dobitnicima


U Galeriji Prica u Samoboru do 8. prosinca 2024. održava se 6. Međunarodni trijenale autoportreta "Autoportret kao intimni vremeplov". Stručno povjerenstvo: Iva Körbler, autorica izložbe, povjesničarka umjetnosti; Nikolina Šimunović, viša kustosica Galerije Prica, POU Samobor i dr. Anita Ruso, povjesničarka umjetnosti odabrali su među 110 radova i umjetnika i rad Miljenka Brezaka (na fotografiji) i njegov Dvostruki autoportretni triptih , kolaž crno-bijelih digitalnih fotografija, 33,87 x 18,58 cm. Miljenko Brezak već više desetljeća objavljuje fotografije i tekstove najviše zajedno sa Božicom Brkan koja je 21. 10. 2024. u Đurđevcu na 10. Fra Ma Fu Festivalu 19. 10. 2024., nakon Zagreba, Siska, Otočca i Vrbovca predstavila svoju knjigu "Umjesto kave"


Pripremio: Tomislav Radić

četvrtak, 17. listopada 2024.

 


Skrivena od svijeta.



U Arheološkom muzeju u Zagrebu do 20. listopada 2024.može se pogledati izložba slika Nade Žiljak "Skrivena od svijeta"
Nada Žiljak već petnaest godina stvara djela u tehnici gdje je jedna slika vidljiva odmah a druga na istom platnu otkriva se infacrvenom kamerom
Nada Žiljak diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1967. godine na Grafičkom odjelu i specijalizirala iz ilustracije u klasi prof. Alberta Kinerta 1970. godine.
Stvara u mnogim tehnikama: ulja na platnu, akriliku, akvarelu, pastelu, suhoj igli, bakropisu, linorezu... Svoja djela predstavila je na osamdesetak samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu: Budimpešta, Kairo, Graz, Kiev, Pečuh, Bratislava, Pariz, London, Kuala Lumpur, Taipei, Asbach, Bihać, Sarajevo, Pittsburgh. Autorica je grafičkih mapa te ilustracija kojima oprema brojne knjige poezije.
U slikarstvo (od 2009.) uvodi dualnu sliku pod nazivom InfraredArt i prva je slikarica u nas i u svijetu koja slika tom metodom. .

Pripremio: Tomislav Radić

.

utorak, 15. listopada 2024.

 





Kralj Gordogan, prva je dramska premijera nove kazališne sezone HNK-a u Zagrebu



Kralj Gordogan, Radovana Ivšića, prva je ovosezonska dramska premijera u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. Prvi put na scenu zagrebačkoga HNK-a Kralja Gordogana postavit će redatelj Rene Medvešek. Premijera će biti 25. listopada 2024. godine.


Ansambl predstave čine Marin Klišmanić, Ivan Colarić, Tesa Litvan, Marin Stević, Ozren Grabarić, Lana Ujević, Igor Jurinić i Kristijan Petelin.

Radovan Ivšić (1921. − 2009.), pjesnik, prevoditelj i teoretičar, kompleksan je autor hrvatskoga književnog kanona.

Kralj Gordogan na rasporedu je i 26. listopada te 8. i 12. studenoga 2024..

Pripremio: Tomislav Radić








srijeda, 9. listopada 2024.

 




Sto godina baletnih licitara

Umjetničko-znanstveni skup posvećen stotoj obljetnici praizvedbe baleta Licitarsko srce



Ove godine obilježava se sto godina od praizvedbe baleta Licitarsko srce koja u povijesti hrvatskog baleta zauzima posebno mjesto jer se radi o jednom od prvih djela iz kategorije tzv. nacionalnih baleta koje se na sceni HNK-a u Zagrebu, ali i mnogih drugih kazališta , izvodilo gotovo šezdeset četiri godine.

Stota obljetnica Licitarskog bila je jednim od povoda za održavanje dvodnevnoga umjetničko-znanstvenog simpozija, Licitari za Labana – stoljeće kazališnog plesa: 1924. – 2024., koji 12. listopada počinje u Hrvatskom centru ITI, koji je ujedno i organizator simpozija u suradnji s HNK-om u Zagrebu, Odsjekom za povijest hrvatskog kazališta – HAZU i Institutom za etnologiju i folkloristiku.Tim simpozijem obilježava se stoljeće kazališnog plesa u Hrvatskoj, započeto praizvedbom Licitarskog srca te gostovanjem i rezidencijom Labanove skupine u Zagrebu što su dva ključna događaja koja su u proljeće 1924. najavila smjer budućeg razvoja hrvatskoga plesnog kazališta.

Drugog dana simpozija, u nedjelju 13. listopada u 10 sati, u foajeu HNK-a u Zagrebu održat će se druga. sesija nazvana Sto godina baletnih licitara koja je u cijelosti posvećena baletu Licitarsko srce.

Uz mnoge zanimljive govornike koji će temu Licitarskog srca obraditi iz različitih perspektiva važno je reći da će se na simpoziju prikazati i snimka cijele predstave “Licitarsko srce”, u koreografiji Branka Markovića, koja je premijerno izvedena 1975. godine, emitirana godinu dana poslije, a koju nam je ljubazno ustupila Hrvatska radiotelevizija. Interpreti glavnih uloga su Astrid Turina, Guy Perkov, Ivanka Žunac, Dinko Bogdanić, Jura Mofčan, a u predstavi sudjeluje i cijeli ansambl Baleta zagrebačkog HNK-a, rekla je Mihaela Devald Roksandić, članica programskog odbora i moderatorica simpozija.

Ovim umjetničko-znanstvenim skupom želimo sabrati znanja i sjećanja, pozvati na nova istraživanja i , promisliti pitanje sudbine nacionalnih baleta u današnje vrijeme u kojem se baletna umjetnost snažno internacionalizira te se repertoarom odmiče od baleta utemeljenih na folklornom izrazu, a koji su nakon praizvedbe Licitarskog srca te nešto poslije kultnog baleta Đavo u selu, bili neizostavnim dijelom baletnog repertoara sve do kraja XX. Stoljeća



Pripremio: Tomislav Radić.




petak, 4. listopada 2024.

 





Proslava 30 godina Meridijana


U Novinarskom domu u srijedu, 2. listopada 2024. godine, obiljržen je jubilej – 30 godina izlaženja časopisa za zemljopis, povijest, ekologiju i putovanja Meridijani (1994. – 2024.) . Tom prigodom predstavljen je slavljenički 232. broj časopisa s glavnom temom posvećenom gradu Samoboru, u kojem nakladnička kuća djeluje već 25 godina. U povodu 30. obljetnice izašla je i knjiga „Tolerancija na putovanjima.

Na početku svečanosti nazočne je pozdravio predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko, i sam geograf i povjesničar po struci, kojem je na fakultetu predavao profesor Dragutin Feletar, prvi urednik i pokretač časopisa Meridijani i otac današnje urednice Petre Somek. Uslijedilo je predstavljanje slavljeničkog broja i knjige u tri razgovorna dijela s deset sugovornika koje je vodila novinarka Lidija Komes.

U prvom dijelu, o nastanku časopisa u teško poratno vrijeme (tada pod nazivom Hrvatski zemljopis), govorila je njegova dugogodišnja urednica Petra Somek te je rekla kako su Meridijani iz skromnog školskog časopisa prerasli u respektabilan edukativni medij za popularizaciju znanosti. Naglasila je da je od prvog broja tiskanog u lipnju 1994. do 231. broja časopisa, izdanog u lipnju 2024. godine, ukupno otisnuto 22.260 stranica. Kada bi se sve ukoričilo, dobilo bi se 30 podebljih svezaka, od kojih bi svaki u prosjeku imao više od 700 stranica – što je prava mala „enciklopedija Meridijana“!

Višegodišnji suradnik Meridijana Hrvoje Dečak kratko je predstavio koncepciju i rubrike časopisa, a gradonačelnica Samobora dr. sc. Petra Škrobot rekla je kako časopis čita još od đačkih dana te je stjecala znanja iz geografskih udžbenika u izdanju Meridijana, čak je i sudjelovala na geografskim natjecanjima. Raduje je što će reportažu o Samoboru iz pera novinara Dubravka Grakalića pročitati pretplatnici te doći u Samobor, dakako, ne samo na kremšnite.

Sljedeća tri sugovornika govorila su kakvu vrijednost imaju časopisi, knjige i udžbenici izdavačke kuće Meridijani za hrvatsko društvo. Izv. prof. dr. sc. Zoran Curić, redoviti profesor na Geografskom odsjeku PMF-a i bivši dekan, naglasio je da je tijekom 30 godina s časopisom surađivalo oko 740 autora, a kada se tome pridodaju još i autori knjiga, udžbenika, recenzenti, lektori, dizajneri, prelamači… dolazi se do impresivne brojke od oko 1000 suradnika Meridijana. Dugogodišnja knjižničarka u zagrebačkoj Gimnaziji Tituša Brezovačkog, profesorica hrvatskog jezika Jadranka Jurić biranim riječima govorila je o časopisu, toplim uvodnicima Petre Somek te suradnji s Meridijanom koji smatra našim najboljim časopisom za edukaciju mladih. O tome da je, uz geografiju i povijest, i jezik jako važan za naš hrvatski identitet govorila je dugogodišnja lektorica Meridijana Lidija Menges.

Na 30. godišnjici Meridijana predstavljena je i prigodna knjiga „Tolerancija na putovanjima“ koja donosi 38 priča koje je urednica prikupila od svojih dugogodišnjih suradnika o susretima i doživljajima koji su ih učinili boljim i tolerantnijim. Sadržaj knjige predstavio je izv. prof. dr. sc. Mladen Tomorad, jedan od koautora, a dvije svoje poučne priče prepričali su ravnatelj ustanove Međimurska priroda Siniša Golub te putopisac i profesionalni fotograf Jurica Galić Juka iz Splita koji već sedam godina piše za Meridijane. Golub je govorio o iskustvima putovanja po nacionalnim parkovima Sjedinjenih Američkih Država, a Galić o susretu s jednim Romom u Skoplju. O ulozi tolerancije u australskom društvu trebao je govoriti Veleposlanik Australije u Republici Hrvatskoj NJ. E. Richard Rodgers, jedan od pokrovitelja knjige, no kako on zbog bolesti nije mogao doći, to je učinila službenica za konzularne poslove i diplomaciju Dijana Grahovac. Izlaženje knjige, uz Veleposlanstvo Australije, pomogli su Grad Zagreb i Turistička zajednica grada Zagreba.

Između razgovora Meridijani i njihovi partneri uzvanicima su darovali različite darove i knjige pa je tako samoborske delicije i monografiju Samobora darovala gradonačelnica Samobora dr. sc. Petra Škrobot, monografiju Trakošćana, ravnateljica Dvora Trakošćan dr. Goranka Horjan, a međimursko vino i maketu pokladne maske pikač načelnik općine Selnica Ervin Vičević. Petra Somek darovala je uzvanicima knjige u izdanju Meridijana („Ptice Hrvatske“, „20 znamenitih ličnosti hrvatske povijesti“ i „Naše zlate ruke - umjetnički i tradicijski obrt Hrvatske“), a Kruno Kadović iz tiskare Printera, koja kvalitetno tiska časopis, dva uzvanika počastio je besplatnom izradom vizitki. Na kraju svečanosti dodijeljena je najvrednija nagrada aviokompanije Air France i KLM – dvije povratne karte Zagreb - Amsterdam, koju je na oduševljenje prisutnih dodijelila menadžerica Alida Bubanko Ralić. Slavljenička proslava završila je malim domjenkom i prigodnom tortom, a uzvanici i autori Meridijana proveli su poslijepodne u ugodnom druženju i razgovoru.

Respektabilno trajanje Meridijana u vremenu mnogo govori o velikom stvaralačkom radu i entuzijazmu dva urednika časopisa (akademika Dragutina Feletara i Petre Somek), kompletnog uredništva, djelatnika, kao i brojnih suradnika Meridijana.

Pripremio: Tomislav Radić






srijeda, 2. listopada 2024.

 




Završen Zagreb Design Week

Z
avršilo je jedanaesto izdanje Zagreb Design Weeka. Održana su predavanja, izložbe, paneli, koncerati i filmske projekcije.

 Zahvaljujemo se svim partnerima koji nas podržavaju, od Grada Zagreba i Turističke zajednice Grada Zagreba, preko Veleposlanstva Italije i ureda vlade Katalonije. Jadran film se pokazao kao odlično mjesto za događanja.’’ izjavio je direktor festivala Daniel Tomičić.

Zemlja partner ovogodišnjeg ZGDW-a bila je Italija. Ove godine ZGDW je ugostio izložbe s festivala dizajna iz Čilea, Meksika i Španjolske. Posjetitelji su mogli vidjeti izložbu o međusobnim kulturnim utjecajima Tijuana (Meksiko) / San Diego (SAD), pod nazivom „Percepción Peculiar“. Slična je bila i tema izložbe „Transborder Typeface“ nastala u suradnji s Tijuana Design Weekom i Tipografía México. Festival dizajna Local Chile predstavio je čileansku scenu grafičkog dizajna izložbom „Sur Emergente“, a kustos izložbe, Joaquín Béjares H., održao je predavanje. Također, u suradnji s delegacijom Vlade Katalonije, katalonska udruga FAD predstavila je izložbu iz serije „Održive promjene — Moda za tjelesnu raznolikost“ o kojoj je predavanje održala Gemma Esteban Alert.

Dodijeljene su i ZGDW nagrade u šest kategorija: Grafički dizajn, Produkt dizajn, Tekstilni i modni dizajn, Dizajn prostora, Dizajn digitalnih komunikacija i dizajn interakcija, i Dizajn društvenih inovacija.


Održana je i modna revija na kojoj je svoj dizajn predstavilo pet modnih dizajnera, : SALICULA, SSYYNN, Vicko Racetin, VIRAGO i VLAAZ, a u studiju koji nosi ime Orsona Wellesa, svoj su dizajn izložili najbolji proizvođači namještaja iz Hrvatske i jugoistočne Europe, njih čak osam. SELECTEDD X LOUISE ROE, MAJCAN&MAJCAN, CONTURE, FABRIKA ARTISAN, NUNC, TVIN i VERTIGO BIRD.

Umjetnički kolektiv, Oaza, izložbom plakata i predavanjem predstavio je rad hrvatskih dizajnerica i projekt internet arhiva „dizajnerice.com“. Muzej za umjetnost i obrt izložio je predmete koje su dizajnirale hrvatske dizajnerice, o čijem radu je predavanje održala Koraljka Vlajo, kustosica izložbe.

Izniman je bio i odaziv na radionice kao što su botanički ekoprint na svilu, DIY Radionica izrade rokovnika, Fotografiranje hrane i proizvoda, HAI - hrvatske autentične igračke inspirirane kulturnom baštinom, Ines Ištvanović - Oboji se, Klupiranje, Kreativno maketarstvo, Meditativno crtanje, One day of clay, Preusmjeravanje Kreativnosti: Dizajn i Umjetnost, Slime radionica i The Art of Decision Making.

Posjetitelji su mogli pogledati dokumentarce: Design for all, Design Is One - The Vignellis, Food & Design i Vivienne Westwood - God Save the Queen,a za atmosferu i dobru zabavu u večernjim satima pobrinuli su se IDEM, Ki klop, Pocket Palma


Pripremi: Tomislav Radić

Fotografije:Patricija Jerković


utorak, 1. listopada 2024.

 






Samoborska glazbena jesen završila nastupom Papandopulo kvarteta

49. Samoborska glazbena jesen završila je nastupom Papandopulo kvarteta u Župnoj crkvi sv. Anastazije.

Koncert je započeo Divertimentom u F duru Wolfganga Amadeusa Mozarta, a završio Rapsodijom u plavom Georgea Gershwina.

Osobitu važnost Kvartet pridaje promicanju suvremene glazbe hrvatskih i inozemnih autora te su tako premijerno izveli 45 novih djela posvećenih njima, a sinoć su na programu bila često svirana djela "Petrichor" Petra Obradovića i "Zaboravljene muzike" Dubravka Detonija.

U Samoboru su se tijekom devet festivalskih dana predstavili Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije pod vodstvom Davora Kelića i bariton Matija Meić, pijanist Aljoša Jurinić, ansambl Opere HNK u Zagrebu uz predstavu Vještica Hillary i uvrijeđeni kontrabas, zatim prošlogodišnji laureat Natjecanja Livadić pijanist Jan Niković, a svoju 40. godišnjicu djelovanja u Samoboru je obilježio slovenski Gudački kvartet Tartini.

Nastupio je i ansambla velikog međunarodnog ugleda, švicarske Camerate Bern, pod vodstvom violinistice Claudije Ajmone-Marsan i uz solisticu na violi, Annu Puig Torné, a brojnu festivalsku publiku oduševile su i violončelistica Monika Leskovar i pijanistica Martina Filjak.

Umjetnički ravnatelj Festivala, Srećko Bradić, apostrofirao je trenutke koji će se najviše urezati u pamćenje.Camerata Bern nas je počastila sa svojim zvucima u petak i moji utisci, moje razmišljanje o tom koncertu su da je bilo apsolutno nevjerojatno. To je jedan metafizički dijalog s Bogom, a čini mi se da je to osjetila i publika koja je s višeminutnim aplauzom ispratila artiste koji su nas počastili u Samoboru, u Franjevačkoj crkvi”.

Ovogodišnji laureat Međunarodnog natjecanja za mlade glazbene umjetnike Ferdo Livadić je 23-godišnji violinist Matej Mijalić. Uz novčanu nagradu, pripali su mu i nastupi na najuglednijim hrvatskim festivalima klasične glazbe, kao i nova kompozicija koju će pisati Tomislav Uhlik, a pobjednik će je praizvesti na Samoborskoj glazbenoj jeseni 2025.

Natjecanje Ferdo Livadić je za svakog mladog glazbenika u Hrvatskoj prioritet. Uvijek se svira s maksimalnim guštom! Ovo je veliki korak naprijedi veliki vjetar u leđa za daljnje nastupe i sve što me čeka”, rekao je Matej Mijalić.



Izrazito kvalitetan program i ovom prilikom zahvaljujem cijelo organizacijskom timu na čelu s gospodinom Bradićem i gospođom Renatom Glojnarić, koji su dali veliki doprinos kako bi iz godine u godinu sam repetoar bio sve kvalitetniji, a pozitivne reakcije naših posjetitelja govore u prilog tome da rade dobar posao”, rekla je gradonačelnica Grada Samobora Petra Škrobot.

Organizator Samoborske glazbene jeseni je Pučko otvoreno učilište Samobor, a pokrovitelji

Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Zagrebačka županija, Grad Samobor i Hrvatsko društvo

skladatelja.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Šime Modrić