utorak, 25. ožujka 2025.

 


Francuska međunarodna škola


Francuska međunarodna škola u Zagrebu poziva na "Rendez-vous" 29. ožujka u Francuskom institutu


Francuska međunarodna škola u Zagrebu (EFIZ) ove subote, 29. ožujka pruža posebnu priliku roditeljima, učenicima i svim zainteresiranima da iz prve ruke upoznaju školu. Posjetitelji mogu saznati više o njezinim programima, upoznati nastavnike, roditelje i djecu škole te doživjeti atmosferu te multikulturalne ustanove u prostorijama Francuskog instituta u Hrvatskoj.

Francuska međunarodna škola u Zagrebu okuplja francuske i hrvatske učenike te više od 17 nacionalnosti u malim grupama, osiguravajući personalizirani pristup za svakog učenika i stvarajući posebno obrazovno okruženje. Višejezičnost je temelj razvoja svakog učenika - osim francuskog, učenici stječu znanje engleskog i hrvatskog jezika, a EFIZ nudi i druge strane jezike kao dio svog bogatog kurikuluma. Taj pristup omogućava učenicima ne samo akademsku izvrsnost, već i pripremu za studiranje i rad u međunarodnim sredinama. Škola je također dio Eurocampusa koji objedinjuje francusku i njemačku školu, dijeleći iste prostore te razne obrazovne, sportske i kulturne aktivnosti.

EFIZ pridaje poseban značaj razvoju učenika kroz sport, umjetnost i kulturu. Škola organizira niz izvanškolskih aktivnosti, uključujući glazbene i dramske radionice, sportske klubove te međunarodne projekte koji potiču toleranciju, suradnju i timski duh. Sudjelovanje u sportskim i kulturnim događanjima omogućava učenicima da razviju samopouzdanje, socijalne vještine i osjećaj pripadnosti globalnoj zajednici.

Osnovana 1996. godine, EFIZ je dio prestižne mreže Agencije za francusko obrazovanje u inozemstvu (AEFE), koja okuplja 590 obrazovnih ustanova diljem svijeta pod nadzorom Ministarstva Europe i vanjskih poslova Francuske. Kao odobrena institucija ove mreže, EFIZ jamči izvanredni akademski standard i pripremu za buduće globalne karijere, kao i snažnu suradnju s drugim hrvatskim školama kako bi se osiguralo uzajamno priznavanje i potpuno poštovanje nacionalnih protokola za obrazovanje

Za više informacija o programu i upisima www.efz.hr.

Događaj je otvoren za javnosti od 10 do 14 sati, uključujući posebnu prezentaciju u 12 sati.

Pripremio: Tomislav Radić

subota, 22. ožujka 2025.

 





Novi međunarodni uspjeh Tene Štivičić – premijera “Raseljenih” u Berliner Ensembleu


Dramski tekst Tene Štivičić, ravnateljice Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, “Raseljene” (The Scattered), imao je svoju praizvedbu 21. ožujka 2025. u Berliner Ensembleu, jednom od najuglednijih europskih dramskih kazališta. Predstavu je režirala renomirana njemačka redateljica Laura Linnenbaum, poznata po inovativnim i angažiranim interpretacijama suvremene drame.

Ovo je još jedan u nizu uspjeha najistaknutije hrvatske dramatičarke, čiji su tekstovi već ostvarili značajne domete na međunarodnoj sceni. No, premijera “Raseljenih” u Berliner Ensembleu nosi i dodatnu važnost – prvi je put da se u ovom prestižnom kazalištu praizvodi djelo hrvatskog autora.

Tena Štivičić, koja od lipnja 2024. vodi Dramu HNK u Zagrebu, svojim autorskim rukopisom i umjetničkom vizijom nastavlja oblikovati kazališnu scenu kako u Hrvatskoj, tako i izvan nje. Praizvedba “Raseljenih” još je jedna potvrda njezine prepoznatljivosti u europskom teatru.

Pripremio: Tomislav Radić

Fotografije: Berliner Ensemble

srijeda, 12. veljače 2025.

 




Opera Werther premijerno u zagrebačkome HNK-u


Druga ovosezonska operna premijera u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu jest Werther Julesa Masseneta, jednog od najznačajnijih francuskih skladatelja.
Opera Werther, skladana prema poznatome romanu Patnje mladog Werthera Johanna Wolfganga von Goethea, zagrebačku će premijeru imati 28. veljače 2025., u koprodukciji s kazalištem Carlo Felice iz Genove.

Dirigentsko vodstvo preuzima šef dirigent Opere HNK-a, Pier Giorgio Morandi, a redatelj, scenograf i kostimograf je Dante Ferretti, dobitnik čak triju nagrada Oscar za scenografiju, četiri nagrade BAFTA-e te mnogobrojih drugih priznanja. Ferretti je u svojoj karijeri surađivao s najvećim redateljima u povijesti filmske umjetnosti poput Pasolinija, Fellinija, Zeffirellija, Minghelle, Scorsesea, Burtona i De Palme, a njegova su djela izlagana u uglednim svjetskim muzejima.

U posljednje tri godine svoju karijeru odlučio je posvetiti oblikovanju opere Werther, najprije u Teatru Carlo Felice u Genovi, a potom u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu u ovoj sezoni.

U ovoj smo se produkciji Werthera odlučili za pomak, prebacivši radnju iz 19. stoljeća u tridesete i četrdesete godine prošloga stoljeća, kako bismo obgrlili suzdržaniju i linearniju estetiku. Redateljska vizija usredotočuje se na kreaciju svakodnevnih, živopisnih događaja, obogaćenih prisutnošću statista koji se kreću prirodno, kao da snimaju filmsku scenu. Svojim ležernim pokretima i svakodnevnim radnjama, posve nesvjesni strasti koja proždire Werthera, oni stoje u oštrome kontrastu s njegovim unutarnjim previranjima, izjavio je Ferretti o ovoj produkciji.

Gdje prestaju riječi, počinje glazba, zapisao je Goetheov suvremenik Heinrich Heine. Upravo tu neraskidivu povezanost glazbe i književnosti potvrđuje opera Werther, kako je već nakon pariške praizvedbe 1893. istaknuto u časopisu Le Monde. S velikim veseljem iščekujemo da se u tu tezu uvjeri i naša zagrebačka publika!” istaknula je Željka Barišić Pulig, ravnateljica zagrebačke Opere.


Werthera na premijernoj izvedbi pjeva Pavel Valuzhin, Charlotte je Emilla Rukavina, Ozren Bilušić nastupa kao Načelnik, Marija Kuhar Šoša kao Sophie, Albert je Leon Košavić, Schmidt Ivo Gamulin dok je Marin Čargo u ulozi Johanna.
U drugoj podjeli su Martin Sušnik kao Werther, Sofija Petrović kao Charlotte, Siniša Štork je Načelnik, Josipa Bilić Sophie, Davor Nekjak utjelovljuje Alberta, Lovre Gujinović u ulozi je Schmidta dok je Marin Čargo Johann.

Reprizne izvedbe predstave Werther na rasporedu su 1., 3., 4., 6. i 7. ožujka. Ulaznice na www.hnk.hr .

Pripremio: Tomislav Radić


utorak, 11. veljače 2025.

 


Gentski oltar braće Van Eyck


Matica hrvatska predstavila je knjigu Gentski oltar braće Van Eyck autora Daniela Miščina u Knjižari Matice hrvatske u Zagrebu u četvrtak, 23. siječnja 2025.

U knjizi Gentski oltar braće Van Eyck Daniel Miščin ponudio je novo tumačenje Gentskoga oltara kao remek-djela europske umjetnosti iz – hermeneutike, teologije i ontologije. Knjiga je prema riječima autora, „pokušaj hermeneutičkoga eksperimenta“ u kojemu je autor filozofiju, teologiju i umjetnost prikazao kao ravnopravne sugovornike te pokazao koliko je umijeća i znanja potrebno da se razumije jedno umjetničko djelo.

Gentski oltar braće Van Eyck kroz prizmu povijesti umjetnosti predstavlja pokušaj da se dublje razmotri dosad zapostavljeni segment teološke kompleksnosti i simbolike glasovitoga djela braće Van Eyck.

Knjiga je opremljena s 57 fotografija u boji.

Više o knjizi pročitajte OVDJE.

Pripremio: Tomislav Radić




četvrtak, 6. veljače 2025.

 





Izložba fotografija Filipa Koludrovića


U riječkoj Galeriji Kortil otvorena je izložba Memoria fotografa Filipa Koludrovića koja donosi presjek njegova višegodišnjeg profesionalnog i autorskog rada.

Iako poznat po svom radu u modnoj fotografiji, Koludrović se redovito poigrava kontrastima između formalnog i spontanog, te publici u ovom izložbenom projektu predstavlja svoje mikrokozmose – kolekcije likova i karaktera, predmeta i tema.
Njegov stil fotografije karakteriziraju igra svjetlom i sjenom, snažni kontrasti, usmjerenost prema simetriji i strukturi te ozbiljnim izrazima lica. Fotografije stvara kroz različite eksperimente u balansiranju između digitalnog i analognog, stoga njegovi foto-eseji često prolaze različite alate, tehnike i procese – od fotografija napravljenih profesionalnom digitalnom kamerom ili pak mobilnim telefonom, do DIY tehnika skeniranja i printanja, a recentno i uporabe AI alata.


Filip Koludrović je fotograf čiji su radovi objavljeni u prestižnim međunarodnim časopisima poput WSJ, Vogue, Numero i GQ, a među brendovima s kojima je ostvario suradnje nalaze se Chanel, Hermes, Gucci, Celine i Givenchy. Godine 2022. primio je nominaciju British Fashion Councila, koji je prepoznao njegovu inovativnost i doprinos kreativnoj industriji, imenovavši ga „kreativcem nove generacije“. U 2023. objavio je knjigu I Have Never Been to America, fotografski putopis zemljom koju do tada zapravo nije posjetio, u čijem je stvaranju koristio AI tehnologiju.

Izložba je otvorena do 22.veljače 2025.


Pripremio; Tomislav Radić

Fotografije: Tanja Kanazir / HKD Rijeka)


ponedjeljak, 20. siječnja 2025.

 





EKO relaksacija i izložba Hrvatskog društva karikaturista.


U Galeriji Kontrast, Dubrava 51 a u Zagrebu do 6. veljače 2025. mogu se pogledati izložbe radova učenika OŠ Vjenceslava Novaka, OŠ Ante Starčevića i OŠ Granešina pod nazivom “EKO relaksacija” i “Godišnja izložba karikatura članova Hrvatskog društva karikaturista”.


Godišnja izložba radova članova Hrvatskog društva karikaturista kontinuirano se održava od osnutka Društva 1985. godine. U Galeriji Vladimir Filakovac Hrvatsko društvo karikaturista predstavilo je veliki broj autora, od onih najpoznatijih koji objavljuju karikature u dnevnom tisku, pa sve do onih manje poznatih široj javnosti, koji se pojavljuju u lokalnim listovima.

Izložbe su otvorene do 6. veljače 2025., radnim danom od 10 do 20 sati.
Ulaz na oba događanja je besplatan.


Pripremio: Tomislav Radić 


 





Opera HNK Zagreb oduševila mariborske ljubitelje opere izvedbom
Puccinijeva La Bohèma


Opera Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb gostovala je u subotu, 18. siječnja 2025. godine u Slovenskom narodnom gledališču u Mariboru s izvedbom Puccinijeve La Bohème.


Predstava, koja je svoju premijeru imala u svibnju 2024. godine na pozornici HNK u Zagrebu u režiji Marija Pontiggije, u Mariboru je izvedena pod dirigentskim vodstvom šefa dirigenta Opere HNK-a u Zagrebu, Piera Giorgia Morandija.

Ljubitelji opere imat će priliku ponovno uživati u izvedbi La Bohème na pozornici Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu u srijedu, 22. siječnja u 19:30 sati, u petak, 24. siječnja u 19:30 sati i u subotu, 25. siječnja u 18:00 sati.


U sklopu projekta, u foyeru Slovenskog narodnog gledališča Maribor gostovala je i izložba Giacomo Puccini u zagrebačkoj Operi, koju je Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu priredilo u povodu 100. obljetnice smrti velikog skladatelja.



Pripremio: Tomislav Radić




subota, 18. siječnja 2025.

 




Platna koja govore


Skupna izložba slika "Platna koja govore",može se pogledati do 21. 01. 2025., u galeriji Slovenskog doma u Zagrebu u Masarykovoj ulici br 13. Izložba je organizirana u povodu 12 godina djelovanja kulturno-umjetničkog portala Ludvig dizajn.


Izložba "Platna koja govore" okuplila raznolike umjetnike koji su svojim jedinstvenim izrazima i tehnikama obogatili svijet suvremene umjetnosti.


Kulturno-umjetnički portal Ludvig dizajn kroz svojih dvanaest godina djelovanja postao je platforma koja okuplja umjetnike, kustose i ljubitelje umjetnosti.



Izloženi su radovi sljedećih umjetnika: Ana Sušec, Andrea Stanić, Anica Gašpar, Anita Kunić, Branka Hržić, Branka Zobenica, Danica Kuštrak, Davorka Radočaj, Dijana Savić, Dražen Petrović, Gordana Vukasović, Ivanka Josipović, Jasenka Smrekar, Kristina Graff, Ljiljana Tršan, Marija Tokić, Milorad Vulin, Mira Čikardić, Mirjana Mirusch, Nadica Tomšić, Oste Erceg, Pina Perović, Suzana Pirtovsek, Tatjana Matešić Šimić, Tatjana Slavković, Vera Antolić, Vesna Zvonarević, Zoran Hercigonja, Zvjezdana Žužić, Žana Bašić-Zuccolo, Željka Podobnik, Željka Šebalj Koštić

Na otvorenju izložbe nastupila je glazbenica na gitari Romane Romchi Orešnik.


Pripremio: Tomislav Radić



utorak, 14. siječnja 2025.

 




Opera Judita dostupna gledateljima cijelog svijeta na OperaVision platformi


Operu Judita Frane Paraća 17. siječnja u 19 sati gledat će ljubitelji opere u cijelom svijetu.
Preko platforme OperaVision hrvatsku operu
Judita u režiji Snježane Banović i pod ravnanjem Ivana Josipa Skendera milijuni će gledatelja moći pratiti na službenoj You Tube stranici: https://operavision.eu/performance/judith

Snimka opere moći će se gledati sve do 17. srpnja 2025., a bit će prikazana s hrvatskim i engleskim titlovima.

OperaVision neprofitan je projekt koji kazalištima diljem Europe omogućuje iznimno veliku vidljivost projekata, umrežavanje i povećava mogućnost međunarodnih gostovanja i razmjena, a financira se iz programa Europske komisije Kreativna Europa te promiče opernu umjetnost koristeći se novim tehnologijama.
OperaVision osnovala je organizacija Opera Europa, najveća neprofitna udruga koja okuplja najveće operne kuće iz Europe, poput
La Monnaie iz Bruxellesa, Royal Opera House iz Londona, Opere Frankfurt, Teatra Real iz Madrida, Royal Swedish Opere iz Stockholma, a među kojima je i HNK u Zagrebu, kao matično hrvatsko kazalište.
Do danas je zagrebački HNK ostvario uspješnu suradnju na platformi prijenosom predstava
Medij, Turandot, Ero s onoga svijeta, Nikola Šubić Zrinjski, Lennon , Šišmiš.

Pod dirigentskim vodstvom Ivana Josipa Skendera i Davora Kelića, suvremena opera Judita premijerno je izvedena 4. listopada 2024. u HNK-u u Zagrebu.

Marulićeva i Paraćeva Judita tematizira priču preuzetu iz biblijske Knjige o Juditi, lijepoj udovici iz Betulije (Dubravka Šeparović Mušović/Sofija Petrović), koja odlučuje zavesti i ubiti asirskog vojskovođu Oloferna (Ivica Čikeš/Matija Meić) i tako spasiti svoj židovski narod. U taboru neprijateljske asirske vojske ona nagovara Oloferna da osvoji Betuliju, a Oloferno, zaslijepljen Juditinom ljepotom i mudrošću, za nju priređuje gozbu. Ostavši sama s Olofernom, Judita ga ubija njegovim mačem, uzevši kao dokaz njegovu glavu. Operu Judita, prema spjevu o junakinji koju Marulić predstavlja kao primjer narodu da osvijesti što se može učiniti u vrijeme opasnosti od prodora Turaka. Parać je operu skladao u dva čina i sedam slika.


Pripremio Tomislav Radić




 





Tridesetak slikara nazočilo je otvorenju izložbe Švaljekovih slika.



Slike akademskog slikara Antuna Borisa Švaljeka, Zagrepčana po rođenju, Zagorca iz Radoboja po porijeklu, izložene su u galerijskom prostoru Zelenih i plavih Sesveta. Preminuvši 2023. godine u dobi od 71 godine, Švaljek je iza sebe ostavio bogat opus djela, ali i prazninu u umjetničkom prostoru, jer je bio cijenjen i poštovan osobito u umjetničkim krugovima i kod kolekcionara. Upravo o tome svjedoči nazočnost tridesetak slikara, njegovih prijatelja i poznanika iz cijele Hrvatske.

Izložene slike su iz privatnog fundusa Stipe Renića, kolekcionara, autorovog prijatelja i najvećeg posjednika Švaljeković slika.

Ljubitelji vrhunske hrvatske likovne umjetnosti slobodno mogu Švaljekova djela razgledati radnim danom od 9 do 18 sati do 22. siječnja.



Pripremio: Tomislav Radić


subota, 11. siječnja 2025.

 





NAJPOSJEĆENIJI DOGAĐAJ U PROSINCU U SISKU


U galeriji Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije u Sisku završena je izložba "Pejzaži života" akademskog slikara Ivice Marekovića.


Izložbom je predstavljeno 70 slika izvedenih u tehnici akrilika i ulja na platnu srednjeg i većeg formata nastalih od 2001. godine do danas, u povodu 70 godina života i 50 godina stvaralaštva autora.


Izložbu su razgledali i Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, ministar Marin Piletić i gradonačelnika Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan.

Izložba "Pejzaži života" bila je jedan od najposjećenijih događaja u Sisku u prosincu.


Pripremio: Tomislav Radić

 




Platna koja govore


Skupna izložba slika "Platna koja govore",može se pogledati do 21. 01. 2025., u galeriji Slovenskog doma u Zagrebu u Masarykovoj ulici br 13. Izložba je organizirana u povodu 12 godina djelovanja kulturno-umjetničkog portala Ludvig dizajn.


Izložba "Platna koja govore" okuplila raznolike umjetnike koji su svojim jedinstvenim izrazima i tehnikama obogatili svijet suvremene umjetnosti.


Kulturno-umjetnički portal Ludvig dizajn kroz svojih dvanaest godina djelovanja postao je platforma koja okuplja umjetnike, kustose i ljubitelje umjetnosti.



Izloženi su radovi sljedećih umjetnika: Ana Sušec, Andrea Stanić, Anica Gašpar, Anita Kunić, Branka Hržić, Branka Zobenica, Danica Kuštrak, Davorka Radočaj, Dijana Savić, Dražen Petrović, Gordana Vukasović, Ivanka Josipović, Jasenka Smrekar, Kristina Graff, Ljiljana Tršan, Marija Tokić, Milorad Vulin, Mira Čikardić, Mirjana Mirusch, Nadica Tomšić, Oste Erceg, Pina Perović, Suzana Pirtovsek, Tatjana Matešić Šimić, Tatjana Slavković, Vera Antolić, Vesna Zvonarević, Zoran Hercigonja, Zvjezdana Žužić, Žana Bašić-Zuccolo, Željka Podobnik, Željka Šebalj Koštić

Na otvorenju izložbe nastupila je glazbenica na gitari Romane Romchi Orešnik.


Pripremio: Tomislav Radić