utorak, 27. prosinca 2022.

Predstavljeni ravnatelji umjetničkih direkcija Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

 


Predstavljeni ravnatelji umjetničkih direkcija
Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Ravnatelji umjetničkih direkcija Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu predstavljeni su na konferenciji za medije temeljem odluke o imenovanju na Kazališnom vijeću održanom u petak 23. prosinca.

Ravnateljica Drame HNK u Zagrebu Nenni Delmestre nagrađivana je kazališna redateljica koja režira u Hrvatskoj i inozemstvu, a od 1997. kućna je redateljica Drame splitskoga HNK te u sezonama 2002. - 2004. obavlja dužnost ravnateljice Drame splitskoga HNK i dramskog programa Splitskoga ljeta. Od 2008. do 2010. bila je predsjednica Kazališnoga vijeća HNK Split te članica Vijeća Festivala hrvatske drame Marulićevi dani, od 2002. do 2014. godine. Bila je izbornica festivala Marulićevi dani, Mali Marulić, urednica Međunarodnog dječjeg festivala u Šibeniku. Članica je povjerenstva Nagrade Marin Držić za 2018. / 2019. / 2020.
Nenni Delmestre svojim će iskustvom, kako stručnim tako i upravljačkim te međunarodnim kontaktima bez sumnje doprinijeti vođenju našega sjajnog dramskog ansambla koji ju je još bolje upoznao kroz rad na posljednjoj dramskoj premijeri Plodne vode Marine Vujčić čiju režiju potpisuje, a koja je u svojoj bogatoj karijeri ostvarila 80-ak predstava ovjenčanih s više od 60 nagrada, predstavila je intendantica Iva Hraste Sočo ravnateljicu Drame Nenni Delmestre koja je izjavila kako joj je želja svojim doprinosom pomoći umjetnicima Drame u ostvarenju njihovih punih potencijala na putu ka izvrsnosti i relevantnosti na domaćoj i međunarodnoj kazališnoj sceni.

Ravnatelj Baleta HNK u Zagrebu Massimiliano Volpini je koreograf, redatelj, video umjetnik i umjetnički ravnatelj različitih plesnih i glazbenih manifestacija, a prvih 20 godina karijere bio je plesač u različitim baletnim ansamblima: Teatro alla Scala, venecijanski Balet, Arena di Verona, Teatro Comunale di Firenze, Teatro Massimo di Palermo, SNG Opera i Balet Ljubljana. Koreografsku karijeru započeo je 1995. kreiravši s plesačima milanske Scale djelo posvećeno Busteru Keatonu. Od tad je koreografirao više od sto djela u dramskim i opernim predstavama, mjuziklu te na televiziji, ostvarenih u različitim kazalištima i festivalima: Teatro alla Scala, Tulsa Ballet, Muzički Biennale Zagreb, New York Choreographic Institut, Balletto di Roma, Teatro Regio di Torino, Opera di Roma, Stifel Theater u Kielu, Opéra de Bordeaux, itd.
Intendantica je istaknula kako je baletni ansambl osjetio dobru energiju već za vrijeme zajedničkoga rada na vrlo uspješnom Baletnom gala koncertu održanome u studenome ove godine na kojemu je Massimiliano Volpini bio umjetnički ravnatelj, a gdje je nastupio jedan od najpopularnijih i najcjenjenijih baletnih umjetnika današnjice Roberto Bolle s kojim intenzivno surađuje od 2000. godine.

Dijelimo zajedničku viziju o tome kako bi jedno veliko moderno kazalište trebalo izgledati. Vizija koja predviđa poštivanje tradicije, a ujedno i pogled u budućnost, kako bi se prepoznali novi trendovi i privukli umjetnici u usponu, rekao je ravnatelj Baleta Massimiliano Volpini, a intendantica Iva Hraste Sočo je dodala: Uz znanje i iskustvo u baletnoj umjetnosti i profesionalnom životu baletnoga umjetnika, njegovi kontakti s najboljim europskim koreografima i baletnim umjetnicima omogućit će zagrebačkom Baletu daljnji razvoj i vidljivost u europskome baletnom okruženju.

Željka Barišić Pulig obnaša dužnost v. d. ravnateljice Opere od rujna 2022. i dugogodišnja je solistica Orkestra Opere Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu te od 2003. godine svira obou i engleski rog u istom orkestru. Također surađuje s mnogim orkestrima i ansamblima: Hrvatskim komornim orkestrom, Varaždinskim komornim orkestrom, Zagrebačkim gradskim kazalištem Komedija, Zagrebačkim solistima, Ansamblom Cantus itd., a članica je i nekoliko međunarodnih žirija na natjecanjima mladih glazbenika.

Budući da kolegica Barišić Pulig dugoročno želi nastaviti djelovati u orkestru Opere dogovorili smo se da obnaša dužnost vršiteljice dužnosti ravnateljice Opere do kraja sezone što je i dosad odlično radila jer savršeno poznaje kazališnu organizacijsku strukturu, osobito Opere, a od 2018. do 2022. bila je i članica Kazališnoga vijeća Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, rekla je Iva Hraste Sočo dodavši kako je Opera najkompleksnija organizacijska cjelina s vlastitim specifičnostima u smislu upravljačkih procesa. U listopadu je Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu predstavilo svojega počasnog šefa dirigenta Piera Giorgia Morandija s kojim je ostvarena zavidna razina u umjetničkom radu kakvu zagrebačka Opera zaslužuje, čime HNK u Zagrebu konkurira ostalim europskim opernim kućama u okruženju te povećava svoju vidljivost. Smatramo kako je upravljačka sinergija u direkcije Opere postignuta u proteklome razdoblju, zalog još većem napretku našega izvrsnog opernog ansambla.

Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Mara Bratoš




"Nova ravnoteža"

 


"Nova ravnoteža
"

U Oris Kući arhitekture (Kralja Držislava 3 u Zagrebu) predstavljen je nagrađivani projekt Dvije Palače u Zadru, arhitekata Ive Letilović i Igora Pedišića.

Izložbeni postav je vizualni dijalog segmenata fotografija dvojca Bosnić+Dorotić, nastalih tijekom snimanja obnovljene Providurove palače, s gotovo slučajnim izborom dokumentarnih snapshot fotografija arhitekta Igora Pedišića, snimanih svakodnevno, tijekom dugogodišnjeg izvođenja svih faza projekta.

Autori uspostavljaju fotografski suodnos formatom, motivima i tehnikom: hipertrofirane stilizirane fotografije s malim foto zapisima s gradilišta. Visoka rezolucija profesionalne fotografske opreme stavljena je nasuprot običnog mobitela, uglancani perfekcionistički kadrovi zauzdani su prašnjavim i mračnim scenama s gradilišta

Statične, minimalističke i geometrijske sekvence detalja i kadrova iz Providurove palače autora Bosnić+Dorotić pretjerano su uvećane kako bi preuzele i osvojile prostor galerije izmještajući posjetitelja u sasvim novi ambijent. Kolažiranjem izrezaka zidovi galerije oblažu se foto tapetama, kadrirajući novoprojektirane prostore palače u asocijativne trenutke koje posjetitelj prepoznaje. Kao svojevrsni kontrapunkt nadopunjuju ih male kvadratične forme Pedišićevih fotografija, koje dokumentiraju proces izvođenja, rušenja i građenja. Pedišićeva foto-arhiva pohranjena u memoriji mobilnog telefona nastaje usput, u prolazu kroz nered gradilišta i radnika, iskreno i nerežirano bilježeći dinamiku i nepredvidivost tijeka gradnje.

Finalno, uređeno i visoko estetizirano svojevrsni je pozadinski paspartu scenama dnevnički uhvaćenog, usputno zabilježenog, duhovitog i ironičnog, stvarajući pomalo začudan mozaik koji reflektira i konfrontira prije i poslije, tijek i konačnost, grubost i rafiniranost te kompleksnost izgradnje kao i ljepotu završenog projekta.

Providurova palača u Zadru zajedno s Kneževom palačom čini integralni arhitektonski sklop i novu gradsku instituciju nazvanu Dvije palače. Ovaj novi kompleks umjetnosti i kulture, suvremena intervencija u obnovljenim baštinskim palačama s ambicijom kulturnog dnevnog boravka i nacionalno relevantnog središta kulture i umjetnosti, jedna je od najnagrađivanijih domaćih arhitektonskih realizacija unazad desetak godina.

Za rekonstrukciju Providurove palače autori projekta, arhitekti Iva Letilović i Igor Pedišić, nagrađeni su godišnjom nagradom Udruženja hrvatskih arhitekata „Viktor Kovačić“ za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva, godišnjom nagradom „Vladimir Nazor“ Ministarstva kulture i medija, za najbolje umjetničko ostvarenje u polju arhitekture, jednim od tri posebna priznanja u kategoriji Arhitektura na Salonu arhitekture u Novom Sadu 2022. te nominacijom za Piranesi Award 2022. Providurovoj palača dodijeljena je i nagrada za Kulturnu atrakciju godine na Danima hrvatskog turizma 2022.

Projektu Dvije palače je na ovogodišnjim 22. Danima Orisa dodijeljena i Oris nagrada za izuzetan arhitektonski projekt.


Iva Letilović i Igor Pedišić diplomirali su na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Do 2007. godine, kada započinju suradnju u sklopu arhitektonskog ureda AB forum, djeluju unutar vlastitih arhitektonskih praksi. Aktivno su prisutni na arhitektonskoj sceni s nizom realizacija, natječaja, izložbi i projekata. Igor Pedišić predavao je Dizajn i vizualne komunikacije na Filozofskom fakultetu u Zadru. Iva Letilović izvanredna je profesorica na Fakultetu građevine, arhitekture i geodezije u Splitu.

http://letilovicpedisic.hr https://www.instagram.com/letilovic_pedisic/


Fotografski dvojac, Bosnić+Dorotić, Maja Bosnić i Ivan Dorotić , posljednjih deset godina zajedno djeluje i stvaraju na polju autorske fotografije suvremene arhitekture. Pokretači su i urednici portala o suvremenoj vizualnoj umjetnosti i kulturi, Vizkultura.hr. Njihove suradnje s arhitektonskim studijima i klijentima u kulturi i umjetnosti, uz fotografske angažmane, proširuju se strategijama komunikacije, kreativne direkcije i medijske promidžbe.

https://bosnicdorotic.com https://www.instagram.com/bosnicdorotic/


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić






nedjelja, 18. prosinca 2022.

Ususret premijeri operete Šišmiš

 


Ususret premijeri operete 
Šišmiš


U zagrebačkom HNK ususret premijeri operete Šišmiš Johanna Straussa ml., kojom će ravnati maestro Srba Dinić, čiju režiju potpisuje Krešimir Dolenčić u srijedu 21. prosinca u 10 sati u gledalištu će se održati program Glazbeni proscenij kojim će se predstaviti premijera, a ansambl Opere će publici pokazati dijelove operete Šišmiš.


Premijeru operete Šišmiš koja će se održati 29. prosinca 2022. predstavit će intendantica dr.sc. Iva Hraste Sočo, redatelj Krešimir Dolenčić, scenograf Stefano Katunar, kostimograf Alan Hranitelj i koreograf Leo Mujić.


Ulaz je slobodan!


srijeda, 30. studenoga 2022.

Kako voljeti život

 




Kako voljeti život


Putovanje u El Camino de Santiago, dugo 800 km, autorica knjige „Kako voljeti život“ Ivane Štulić završilo je zagrebačkom Galleria Business Centru gdje je održana promocija toga spoja autobiografskog putopisa i psihologije.


Urednica knjige Ana Vukasović rekla je kako su u Hrvatskoj, ali i u svijetu sve popularnije knjiga ove tematike. Rekla je da nas autorica vrlo otvoreno i iskreno vodi kroz svoje iskustvo hodanja po El Caminu dan po dan, uz čestu refleksiju o sebi i prirodi života, te da u njega upliće i svoje znanje pozitivne psihologije, učeći nas kako svjesno birati perspektivu, biti radosniji i postići mentalnu ravnotežu.

Knjiga donosi mnogo korisnih i praktičnih savjeta, smatra Ana Vukasović te dodaje: „Priručnici iz područja psihologije često imaju patronizirajući stav prema čitatelju. U ovom slučaju tekst ne docira, on je jednostavan, jasan i prema čitatelju nastupa prijateljski. Njegova najveća snaga leži u tome što se na taj način iznimno uspješno približava čitatelju i više biva njegov saveznik nego učitelj“, zaključila je Vukasović.


Moramo iskoristiti potencijal svoga života. Situacija u kojoj živimo potencirala je naše strahove - egzistencijalne, materijalne i zdravstvene. Upravo je ovo vrijeme idealna prilika da se okrenemo prema sebi. Moramo iskoristiti ovu situaciju za rad na sebi, svom osobnom razvoju i duhovnosti. To nam pomaže da preživimo u ovim vremenima, ali ne samo da preživimo nego i da dobro i sretno živimo“, rekla je Ivana Štulić.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Željko Novaković






ponedjeljak, 14. studenoga 2022.

PRVA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA O DIGITALNIM PRAVIMA U GLAZBENOJ INDUSTRIJI

 




PRVA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA O DIGITALNIM PRAVIMA U GLAZBENOJ INDUSTRIJI

Pravni i glazbeni stručnjaci o nedorečenom zakonu, o autorskom pravu i srodnim pravima u glazbenoj industriji



Zagreb će 17. studenog u hotelu Westin biti domaćin Međunarodne konferencije o digitalnim pravima u glazbenoj industriji na kojoj će govoriti predstavnici Svjetske diskografske organizacije - IFPI, pravni stručnjaci s King's College u Londonu, predstavnici švedske i talijanske diskografske udruge, Universal Music grupacije, ali i naši pravni i glazbeni stručnjaci. Tematski, konferencija je podijeljena kroz dva panela, jedan pod nazivom: ‘’Direktiva o autorskom pravu i srodnim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu - implementacija u EU’’ te ''Izazovi poslovanja u glazbenoj industriji nakon stupanja na snagu novog Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima''. Domaćin ove konferencije je Hrvatska diskografska udruga i kolektivna organizacija proizvođača fonograma (ZAPRAF), a povodom održavanja ovog događaja, direktorica ZAPRAF-a, Maja Vidmar Klarić istaknula je: ''Organizacijom ove konferencije, Hrvatska diskografska udruga i ZAPRAF pozicioniraju Hrvatsku unutar pravne, ali i glazbene struke. Ona će tematski pružiti mogućnost dobivanja dodatnih informacija, ali i edukacije našim pravnim stručnjacima, članovima političke javnosti koji rade na implementaciji europskih direktiva te brojnim diskografima i samim izvođačima. Ponosni smo što će ova konferencija obraditi aktualne teme glazbene industrije na jedan širi način, osobito imajući u vidu da je Hrvatska implementirala svoju verziju europske Direktive te donijela unikatno zakonsko rješenje kojim uvodi retroaktivnost čime se otvaraju milijunski sudski sporovi, zatrpavaju sudovi s novim predmetima te uvodi pravni kaos budući da je zakon nedorečen, a sve zbog interesa određenih skupina.'' Očekuje se da će konferenciji prisustvovati više od 200 sudionika. Službene prijave i više o samoj konferenciji, možete pronaći na: https://musicindustryconference.online/


Pripremio: Tomislav Radić











petak, 28. listopada 2022.

Od crteža do slike

 



Od crteža do slike


Radovi akademske slikarice Nade Žiljak, mogu se pogledati u Galeriji Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata na Trgu Žrtava Fašizma 1 u Zagrebu.

"Umjetničko djelo Nade Žiljak u mediju „klasičnog“ štafelajnog slikarstva te crteža, novom izložbom sagledavamo i u novom svjetlu – kroz inovativnu infracrvenu metodu kojom je naslikala svoje dvometarske akrile, odnosno kroz ciklus crteža na papiru koje je, iako dešnjakinja, narisala lijevom rukom.

Novim djelom Nada Žiljak i dalje golica suvremenog promatrača, implementirajući inovaciju

na području eksploatacije infracrvenog spektra, koju je upravo ona inaugurirala u hrvatsko

slikarstvo. Naime, njen autorski specifičan i jedinstven likovni jezik posljednjih dvanaest godina

izrasta iz istraživačkog nerva i potrebe premošćivanja okvira tradicionalnog u formalnoj, ali i

sadržajnoj domeni slike. Slike, u kojoj je spojila dva svoja talenta. Slikarski, koji se očituje u

koloristički bogatoj, zasićenoj slici proizašloj iz umijeća geste i izrazitog senzibiliteta za boje, i

onaj crtački koji postaje njenim psihogramom." navodi se u katalogu za izložbu.

https://www.nada.ziljak.hr/KatalogHULULK.pdf

Infraed slike infracrvenog spektra, tehnika je dvostruke slike u kojoj je jedna vidljiva a druga se otkriva infacrvenom kamerom.

Izložba se može pogledati do 11. 11. 2022. Galerija specijalne policije je otvorena je ponedjeljkom od 9,30 do 18,00 a u ostale radne dane od 9,30 do 15:00 sati.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Roko Vujić

ponedjeljak, 17. listopada 2022.

Veliki povratak Verdijeva Nabucca na pozornicu zagrebačkoga HNK

 



Veliki povratak Verdijeva
Nabucca na pozornicu zagrebačkoga HNK


Prva operna premijera nove kazališne sezone Nabucco Giuseppe Verdija, jedna od najpoznatijih opera na svijetu održat će se 28. listopada u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. Novim uprizorenjem opere Nabucco na sceni zagrebačke Opere, gotovo četrdeset godina od posljednjega premijernog izvođenja, ravnat će Pier Giorgio Morandi, dok će predstavu režirati Giancarlo del Monaco.

Ovom je operom počela moja karijera, izjavio je Giuseppe Verdi svojem izdavaču Giuliju Ricourdiju osjetivši kako će to djelo biti prekretnica koja će ga proslaviti. I danas, 180 godina poslije praizvedbe, Nabucco se smatra kanonskim naslovom u kojemu publika diljem svijeta iznova uživa. Predstava je to kojom se odgajaju nove generacije slušatelja, umjetnika i zaljubljenika opere.

Nadamo se da ćemo sve zadovoljstvo koje smo osjetili pri stvaranju ovoga velikog projekta uspjeti prenijeti na našu publiku. Voljeli bismo da Nabucco ostane dugovječnom stavkom repertoara naše najveće i središnje kazališne kuće – Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, rekla je Željka Barišić Pulig, v.d. ravnateljice Opere HNK u Zagrebu.

Nabucco je bio moja prva mladenačka verdijevska ljubav. Volio sam i još uvijek volim ovu operu zbog energije kojom je Giuseppe Verdi obogatio sve koji sudjeluju u njezinoj izvedbi, pogotovo orkestar na kraju prelijepe Simfonije, kazao je maestro Pier Giorgio Morandi dodajući kako Nabucco od pjevača zahtjeva visoke vokalne kvalitete. Primjerice, baritonska uloga Nabucca (Kiril Manolov, Ljubomir Puškarić) iziskuje pun glas izražena osjećaja za legato i velikom glasovnom ekspresivnošću. Sopranska uloga Abigaille (Kristina Kolar, Gabrielle Mouhlen) puna je vokalne agilnosti, no, istodobno i lirskih dijelova. Ona je lik snažna karaktera i jake osobnosti. Uloga Zaccarije (Luciano Batinić, Ivica Čikeš), zapravo je prethodnica velikih Verdijevih basovskih rola, za koju je neophodna tamna boja glasa, koji je lijep i ujednačen.

Četveročinska lirsko-dramska opera prvi je put izvedena pod naslovom Nabucodonosor u milanskoj Scali, a njezin golem uspjeh trajno je uspostavio Verdijevu reputaciju velikoga opernog skladatelja. Tema opere je teška povijest židovskoga naroda, koji je babilonski kralj i osvajač Nabukodonosor II. napao te porazivši, prognao iz njihove domovine, mada su povijesni događaji samo jedan od slojeva romantičnoga i političkoga zapleta. Verdija je kao velikog rodoljuba posebno potaknuo prizor u kojemu zarobljeni Židovi na obalama Eufrata čeznu za dalekom domovinom, pa je u jednoj noći napisao nadaleko poznatu zborsku ariju koja je postala dramaturškom i glazbenom okosnicom djela; Va, pensiero, sull’ali dorate / Poleti, misli, na krilima zlatnim.
Taj je refren ubrzo poslije praizvedbe djela izašao na talijanske ulice pjevan kao revolucionarna himna, a do danas se s njime redovito izlazi na bis u mnogim opernim kućama diljem svijeta.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Saša Novković


ponedjeljak, 10. listopada 2022.

Otkrij naš novi film

 


Otkrij naš novi film

Otkrij naš novi film: deset domaćih filmova koji uskoro stižu u kina predstavljeno u Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu!

Samo tijekom jeseni čak sedam filmova predstavit će se publici

Otkrij naš novi film kampanja je pokrenuta u organizaciji Hrvatskog audiovizualnog centra koja za cilj ima ukazati na mnoštvo filmova koji u narednom periodu stižu u kina – naime čak sedam dugometražnih hrvatskih filmova ove će se jeseni predstaviti domaćoj publici i krenuti u pohod na kina, a još tri u prvim mjesecima 2023. godine. Impozantna je to brojka od deset dugometražnih ostvarenja koja dodatno potvrđuje aktualni trend uzleta domaće igrane produkcije. U Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu održan program u okviru kojeg su ti filmovi predstavljeni – kroz razgovor s autorima i autoricama i kroz najavni trailer.

Detaljnije informacije o filmovima na www.havc.hr/otkrij-nas-novi-film/

Video Otkrij naš novi film → https://www.youtube.com/watch?v=-p2pR6VwIvo

Pripremio: Tomislav Radić












20. Zagreb Film Festival

 



20. Zagreb Film Festival



Program jubilarnog 20. Zagreb Film Festivala, koji se održava od 23. do 30. listopada na pet gradskih lokacija: u kinima Tuškanac, SC i Kinoteka te u MSU-u i Dokukinu KIC kao i na online platformama kinoeuropa.hr i croatian.film, predstavljen je na konferenciji za medije.

U programu će biti 115 filmova raspoređenih u četiri natjecateljska i sedam popratnih programa te program posvećen edukaciji i umrežavanju profesionalaca


Festival su na konferenciji predstavili direktor ZFF-a Boris T. Matić, izvršni direktor Hrvoje Laurenta te producentice Lana Matić I Selma Mehadžić.



Informacije o cjelokupnom programu ovogodišnjeg jubilarnog izdanja ZFF-a na :https://app.box.com/s/faa5fafaufcdtjxtq3evlwul8fdolakk.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić










četvrtak, 6. listopada 2022.

VIVA MEXICO!

 


VIVA MEXICO!

Jeste li znali da je svima poznatu baladu Bésame Mucho skladala Meksikanka, skladateljica i pijanistica Consuelo Velázquez? Ili da je slavnu Granadu napisao također jedan Meksikanac - Agustín Lara!

I ove sezone u Off ciklusu putuje se različitim krajevima glazbe i svijeta, a prvo odredište, u petak 14.10. 2022. jest - Meksiko!


Zagrebačka filharmonija pod vodstvom britanskog maestra Jana Latham-Koeniga ugošćuje sopranisticu Mariju Vidović, koja je svojom karijerom vezana i uz domovinu književnika Octavia Paza, slikarice Fride Kahlo i opernih zvijezda Ramóna Vargasa i Francisca Araize. Na programu su neke od najpoznatijih tema meksičke glazbe.


Program među ostalim predstavlja popularni Dánzon br. 2 Artura Márqueza, živopisni Huapango Joséa Pabla Moncaya, kao i bolero-hit Júrame prve meksičke skladateljice Maríe Grever. Dodatno je začinjen glazbom slavnog Argentinca Astora Piazzolle (Oblivion, Libertango), kao i ništa manje slavnog Španjolca Manuela de Falle. Jedan od vrhunaca večeri bit će izvedba Sedam španjolskih pjesama Manuela de Falle u orkestraciji Luciana Beria.

Ulaznice na blagajni Zagrebačke filharmonije u dvorani Lisinski ili u sustavima ulaznice.hr te eventim.hr.


Petak 14.10., dvorana Lisinski s početkom u 19:30 - Osjetite simfonijsku fiestu.

VIVA MEXICO!


Pripremio: Tomislav Radić




Otkrij naš novi film

 


Otkrij naš novi film

Otkrij naš novi film: deset domaćih filmova koji uskoro stižu u kina predstavljeno u Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu!

Samo tijekom jeseni čak sedam filmova predstavit će se publici

Otkrij naš novi film kampanja je pokrenuta u organizaciji Hrvatskog audiovizualnog centra koja za cilj ima ukazati na mnoštvo filmova koji u narednom periodu stižu u kina – naime čak sedam dugometražnih hrvatskih filmova ove će se jeseni predstaviti domaćoj publici i krenuti u pohod na kina, a još tri u prvim mjesecima 2023. godine. Impozantna je to brojka od deset dugometražnih ostvarenja koja dodatno potvrđuje aktualni trend uzleta domaće igrane produkcije. U Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu održan program u okviru kojeg su ti filmovi predstavljeni – kroz razgovor s autorima i autoricama i kroz najavni trailer.

Detaljnije informacije o filmovima na www.havc.hr/otkrij-nas-novi-film/

Video Otkrij naš novi film → https://www.youtube.com/watch?v=-p2pR6VwIvo

Pripremio: Tomislav Radić












srijeda, 5. listopada 2022.

Završilo je 47. izdanje Samoborske glazbene jeseni

 


Završilo je 47. izdanje Samoborske glazbene jeseni


Nakon 10 dana i 15 koncerata, završilo je 47. izdanje Samoborske glazbene jeseni. Očić na violončelu, Gernot Süssmuth na violini i Aleksandar Milošev na violi, izvedbom Beethovenovog gudačkog tria u G-duru i Šostakovičevog Klavirskog kvinteta u g-molu, zatvorili su ovogodišnju 47. Samoborsku glazbenu jesen.

Umjetnički voditelj festivala Srećko Bradić rekao je kako je iznimno zadovoljan atmosferom i kvalitetom ovogodišnjeg Festivala. Najavio je kako će sljedeća, 48. Samoborska glazbena jesen biti u znaku velike obljetnice; 20. Međunarodnog natjecanja mladih umjetnika Ferdo Livadić, a Festival će biti posvećen okupljanju svih bivših pobjednika.

Sopranistica Josipa Bilić ovogodišnja je dobitnica nagrade Ferdo Livadić za najbolju umjetničku osobnost, a violinist Matej Mijalić dobitnik je Nagrade grada Samobora i Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja.

Na Večeri pobjednika nastupio je prošlogodišnji dobitnik glavne nagrade natjecanja Ferdo Livadić, tenor Filip Filipović uz klavirsku pratnju Lane Bradić, a među ostalim praizveo je djelo koje je za njega napisao hrvatski skladatelj Tomislav Oliver.

Pobjednik 11. međunarodnog skladateljskog natjecanja New Note 2022. je Jug Marković iz Srbije čiju je pobjedničku skladbu Pet tragova izveo Zbor HRT-a.

Ovogodišnju Samoborsku glazbenu jeseni otvorio je jedan od trenutno najboljih violončelista mlađe generacije Kian Soltani & Friends ( Petrit Çeku, Aleksandra Šuklar Marc Bouchkov, Alexey Stychkin i Sindy Mohamed). Festival je obilježio i nastup sjajnog hrvatskog tenora s međunarodnom karijerom Krešimira Špicera, uz pratnju Simfonijskog orkestra HRT-a pod ravnanjem dirigenta Tomislava Fačinija.

Oboist Antonio Haller i pijanistica Lana Bradić, Zbor Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem Stjepana Vugera, Zagrebački solisti pod ravnanjem Matea Narančića te mladi glazbenici; Sven Brajković (klavir), Luka Galuf (violončelo), Zarija Alajbeg Galuf (klavir), Emilia Rukavina, (mezzosopran), David Vuković (klavir), Leonarda Okmažić (viola), Domagoj Gušćić (klavir), Mario Čopor (klavir) zajedno su pridonjeli da Samobor ponovno zaokruži jednu uspješnu festivalsku priču.

Sve informacije o programu festivala dostupne su na www.samobor-festival.com.

Organizator Samoborske glazbene jeseni je Pučko otvoreno učilište Samobor, a pokrovitelji su Ministarstvo kulture i medija RH, Zagrebačka županija i Grad Samobor.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Šime Modrić











subota, 24. rujna 2022.

NAKON PROJEKTA ILICA: Q'ART, NA REDU JE GALERIJA ILICA

 


NAKON PROJEKTA ILICA: Q'ART, NA REDU JE GALERIJA ILICA

Od 23. rujna zagrebačka ulica Ilica izložbeni prostor a Grad kao knjiga umjetnika


Protekle nedjelje, u sklopu projekta Atrupunktura, održalo se jesensko izdanje ulično-umjetničkog festivala Projekta Ilica: Q'ART a već u petak, 23. rujna, otvorena je Galerija Ilica - projekt u kojem Ilica kao ulica postaje prostor umjetničkog izlaganja.

Drugo izdanje Artupunkture, projekta zamišljenog kao platforma za kulturu i umjetnost, kroz rujan i listopad predstavlja 23 umjetnička projekta. Nakon što je u nedjelju 18. 9. 2022.u Zagrebu konačno zasjalo sunce, tisuće i tisuće Zagrepčana pridružilo se festivalu 'BujanRujan' u najdužoj zagrebačkoj ulici Ilici - od umjetnika, glazbenika, dizajnera, ugostitelja, trgovina, humanitarnih udruga do raznovrsnih izlagača proizvoda i usluga, obrtnika, firmi, umjetničkih organizacija i OPG-ova.


Na jedan dan zatvorilo se za promet više od kilometar Ilice gdje je nastupilo četiristo izlagača.

Šarolikosti glazbenih žanrova, prehrambenih, kozmetičkih ili ručnih proizvoda, umjetničkih ostvarenja i modnih primjeraka, privuklo je brojne posjetitelje koji su Ilicu na 7 sati pretvorili u kilometarsku šetnicu.

Galerija Ilica kao integralni dio Projekta Ilica: Q’ART razvija se od 2016. godine, prihvaćajući javni prostor, pročelja te izloge kao društveni kontekst za umjetničku intervenciju.
Dok Projekt Ilica: Q'ART budi Zagreb i oživljava najdužu zagrebačku ulicu a njene prazne i zapuštene prostore ispunjava bogatim i raznovrsnim edukacijsko- kulturno-umjetničkim programom, Galerija Ilica, odvija se u formi izložbe na površinama okrenutim javnosti. Ilica postaje velika galerija , dužine kilometar i pol, površine od 20.000 kvadrata. U sklopu projekta Galerija Ilica: "Otvorena knjiga", Ilica u sljedećih 30 dana postaje izložbeni prostor slika, crteža, grafika, knjiga, plesa i drugih umjetničkih formi.


Izložbom pod nazivom OTVORENA KNJIGA sedmu godinu za redom nastavlja se projekt Galerija Ilica. Kustosi izložbe su Aleksandar Battista Ilić i Darko Šimičić. Zagreb je grad avangarde više od sto godina, a izabrani primjeri ukazuju na važne momente koji su obilježili umjetničku scenu Zagreba u posljednjih 100 godina.

Pod nazivom Grad kao knjiga umjetnika: 100 godina avangarde u Zagrebu, ovogodišnje rujansko izdanje Galerije Ilica okuplja 16 hrvatskih umjetnika. Umjetnici su to koji kroz svoju umjetničku praksu propituju vrhunce avangardne, slobodne, eksperimentalne, istraživačke, inovativne, estetski radikalne ljudske misli te prakse čineći Zagreb više od stoljeća jednim od bitnih svjetskih izvora avangardnih novih umjetničkih tendencija.


Izložba Galerije Ilica OTVORENA KNJIGA otvorena je u petak navečer, 23. rujna i trajat će 30 dana i odvijat će se od Trga Bana Josipa Jelačića do Britanskog trga. Mjesta izlaganja su fasade zgrada, izlozi, napušteni prostori i sama ulica, a radovi će biti izloženi putem raznih medija komunikacije i umjetnosti koji se integriraju u arhitekturu pojedinih zgrada i same ulice.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić







utorak, 13. rujna 2022.

ARTUPUNKTURA - TERAPIJA ZAGREBA UMJETNOŠĆU

 



ARTUPUNKTURA - TERAPIJA ZAGREBA UMJETNOŠĆU

Drugo izdanje Artupunkture, projekta Turističke zajednice grada Zagreba (TZGZ) i partnera, počinje 15. rujna. Predstavit će se 23 umjetnička projekta koji objedinjuju raznovrsna umjetnička događanja u Zagrebu.


Martina Bienenfeld, direktorica TZGZ, je izjavila: „Artupunktura je jedinstveni projekt TZGZ-a i partnera kojem su se priključili brojni sudionici sa svojim programima, a kroz koju stavljamo dodatni naglasak na kulturni turizam našeg grada. Naime, više od 40 posto svih putovanja u Europi motivirano je upravo nekim kulturnim događanjem, programom ili poticajem, stoga, Artupunktura, povezujući kulturu i turizam, stavlja naglasak na područje suvremene kulture, odnosno razvoj kulturne ponude i pozicioniranja grada Zagreba kao kreativnog središta i odredišta urbane kulturne scene ovog dijela Europe. Program drugog izdanja Artupunkture čine 23 nositelja programa, što je više nego dvostruko od prošlogodišnjeg, premijernog, izdanja. Posebno bih istaknula kako, kroz Art Future - prvu izložbu digitalne umjetnosti u proširenoj stvarnosti u cijeloj jugoistočnoj Europi, Zagreb staje uz bok gradovima kao što su Berlin, New York, Toronto i Hong Kong, inače svjetskim predvodnicima u digitalnoj umjetnosti. Izlaganjem, intervencijom, diskursom ili druženjem, zagrebački umjetnički kolektivi i organizacije, umjetnici, partneri i posjetitelji etablirali su jesen kao vrijeme za buđenje svijesti o vrijednosti stvaranja, pružajući, time, terapiju Zagreba umjetnošću. Afirmirajući umjetnost u društvu, afirmiramo Zagreb kao grad umjetnosti i kulture, stoga, zahvaljujem svim partnerima što su prepoznali našu inicijativu i uključili se u realizaciju Artupunkture kojom učvršćujemo zagrebačku cjelogodišnju ponudu.”


Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba među ostalim rekao je: „Zadovoljstvo mi je vidjeti da se ove godine, pored samo nekih on najznačajnijih imena nezavisne scene kao što su Akademija likovnih umjetnosti, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Lauba – kuća za umjetnost i ljude, u projekt uključilo i šest gradskih ustanova: Muzej suvremene umjetnosti, Muzej za umjetnosti i obrt, Centar kulture na Peščenici, Centar za kulturu i informacije Maksimir, Centar za kulturu Trešnjevka i Narodno sveučilište Dubrava, te je time održavanje ovog projekta uistinu obuhvatilo područje cijelog grada. “.


Ovogodišnje izdanje Artupunkture donosi 15 novih umjetničkih projekata, a to su: Art Bubble; Art Future; ART in my KVART, ART by KNAP!; Artupunktura u Dubravi; Čitanje grada; Izložba na cesti; Karas + Kvart; Ljubav na sunce – solarna projekcija „Ljubav oko svijeta“; Mediteranom bučan Boris Bućan – Razigrani Petar Dolić Dijonizijski ples na Gvozdu; MUO na Mažurancu; Pupoljci; Svijet robota; „Treba ići!“ I.K. Hommage Ivanu Kožariću; Trešnjevka se budi! #3 te 30 prizora za 30 godina hrvatske samostalnosti.

Naravno, u programu sudjeluju prošlogodišnji partneri koji su pripremili nova izdanja svojih 8 umjetničkih projekata: ALU perspektiva 2; Art & Grad; Art Zagreb 2022; Galerija Ilica: Otvorena knjiga; Projekt Ilica: Q'ART – BUJAN RUJAN; Reli po galerijama; 36 Mountains Festival te 57. zagrebački salon.


Artupunktura traje sve do sredine listopada, a detalji pojedinih programa dostupni su na internet stranicama www.artupunktura.hr.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić