subota, 24. rujna 2022.

NAKON PROJEKTA ILICA: Q'ART, NA REDU JE GALERIJA ILICA

 


NAKON PROJEKTA ILICA: Q'ART, NA REDU JE GALERIJA ILICA

Od 23. rujna zagrebačka ulica Ilica izložbeni prostor a Grad kao knjiga umjetnika


Protekle nedjelje, u sklopu projekta Atrupunktura, održalo se jesensko izdanje ulično-umjetničkog festivala Projekta Ilica: Q'ART a već u petak, 23. rujna, otvorena je Galerija Ilica - projekt u kojem Ilica kao ulica postaje prostor umjetničkog izlaganja.

Drugo izdanje Artupunkture, projekta zamišljenog kao platforma za kulturu i umjetnost, kroz rujan i listopad predstavlja 23 umjetnička projekta. Nakon što je u nedjelju 18. 9. 2022.u Zagrebu konačno zasjalo sunce, tisuće i tisuće Zagrepčana pridružilo se festivalu 'BujanRujan' u najdužoj zagrebačkoj ulici Ilici - od umjetnika, glazbenika, dizajnera, ugostitelja, trgovina, humanitarnih udruga do raznovrsnih izlagača proizvoda i usluga, obrtnika, firmi, umjetničkih organizacija i OPG-ova.


Na jedan dan zatvorilo se za promet više od kilometar Ilice gdje je nastupilo četiristo izlagača.

Šarolikosti glazbenih žanrova, prehrambenih, kozmetičkih ili ručnih proizvoda, umjetničkih ostvarenja i modnih primjeraka, privuklo je brojne posjetitelje koji su Ilicu na 7 sati pretvorili u kilometarsku šetnicu.

Galerija Ilica kao integralni dio Projekta Ilica: Q’ART razvija se od 2016. godine, prihvaćajući javni prostor, pročelja te izloge kao društveni kontekst za umjetničku intervenciju.
Dok Projekt Ilica: Q'ART budi Zagreb i oživljava najdužu zagrebačku ulicu a njene prazne i zapuštene prostore ispunjava bogatim i raznovrsnim edukacijsko- kulturno-umjetničkim programom, Galerija Ilica, odvija se u formi izložbe na površinama okrenutim javnosti. Ilica postaje velika galerija , dužine kilometar i pol, površine od 20.000 kvadrata. U sklopu projekta Galerija Ilica: "Otvorena knjiga", Ilica u sljedećih 30 dana postaje izložbeni prostor slika, crteža, grafika, knjiga, plesa i drugih umjetničkih formi.


Izložbom pod nazivom OTVORENA KNJIGA sedmu godinu za redom nastavlja se projekt Galerija Ilica. Kustosi izložbe su Aleksandar Battista Ilić i Darko Šimičić. Zagreb je grad avangarde više od sto godina, a izabrani primjeri ukazuju na važne momente koji su obilježili umjetničku scenu Zagreba u posljednjih 100 godina.

Pod nazivom Grad kao knjiga umjetnika: 100 godina avangarde u Zagrebu, ovogodišnje rujansko izdanje Galerije Ilica okuplja 16 hrvatskih umjetnika. Umjetnici su to koji kroz svoju umjetničku praksu propituju vrhunce avangardne, slobodne, eksperimentalne, istraživačke, inovativne, estetski radikalne ljudske misli te prakse čineći Zagreb više od stoljeća jednim od bitnih svjetskih izvora avangardnih novih umjetničkih tendencija.


Izložba Galerije Ilica OTVORENA KNJIGA otvorena je u petak navečer, 23. rujna i trajat će 30 dana i odvijat će se od Trga Bana Josipa Jelačića do Britanskog trga. Mjesta izlaganja su fasade zgrada, izlozi, napušteni prostori i sama ulica, a radovi će biti izloženi putem raznih medija komunikacije i umjetnosti koji se integriraju u arhitekturu pojedinih zgrada i same ulice.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić







Nema komentara:

Objavi komentar