subota, 28. prosinca 2024.

 


Silvestrovo u Svetim srcima

Silvestrovo u Svetim srcima dugogodišnji je koncertni događaj koji građanima i njihovim gostima nudi zanimljiv recital klasične glazbe večer uoči Silvestarske. U reprezentativnom Muzejsko-galerijskom prostoru Svetih srdaca u Puli nastupit će mladi hrvatski udaraljkaš Dane Franolić kroz zvukove marimbe i malog bubnja, a s repertoarom od Bacha do suvremenih autora. Koncert počinje u 19.30 sati, ulaz je slobodan.


Pripremio: Tomislav Radić




ponedjeljak, 23. prosinca 2024.

 


SKRIVENI SIMBOLI U INFRAREDU“


U Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera u Đakovu do 31. siječnja 2025. može se pogledati izložba „Skriveni simboli u infraredu“,dr. art. Dijane Nazor Čorda.

Slikarica je predstavila slike nastale InfraredArt metodom u kombiniranoj tehnici akrila, pozlate zlatnim listićima, fluorescentnih i fosforescentnih boja. InfraredArt su dvije slike na istoj podlozi, od kojih se jedna vidi odmah a druga samo infracrvenom kamerom Na izložbi se mogu vidjeti i animacije prijelaza slika iz vizualnog u IR područje od 400 do 1000 nanometara uz kratki film izložbe. Metoda infracrvenog slikarstva nastala je prije 17 godina zahvaljujući profesoru emeritusu Vilku Žiljaku. Kao znanstvenik primijenio je Infrared Design metodu u zaštiti dokumenata, novčanica, vrijednosnica i diploma. Njegova supruga akademska slikarica Nada Žiljak prva je u svijetu počela koristiti infracrveno slikarstvo. a Nazor Čorda je prva doktorirala u tom području.

Tehnologija je omogućila da i neki mobiteli imaju UV i IR kameru. Samo je pitanje vremena kada će većina mobitela imati tu mogućnost.


Pripremio: Tomislav Radić




utorak, 17. prosinca 2024.

 



Izložba Nenada Devića u Galeriji Kaptol

U Galeriji Kaptol u Zagrebu može do kraja mjeseca prosinca 2024.,pogledati izložba radova umjetnika Nenada Devića. Izložba donosi radove u kojima se spajaju minimalistički izrazi, geometrijski oblici i optičke iluzije. Dević kroz svoje radove istražuje granice percepcije i emocije. Dominantni motivi izložbe su jednostavnost i redukcija forme, uz promišljeno korištenje crno-bijele palete i monokromatskih tonova. Izložba se može opisati kao dijalog između tradicije i suvremenosti. Nenad Dević je samostalni umjetnik, grafički dizajner i slikar.

Pripremio: Tomislav Radić



petak, 6. prosinca 2024.

 





VIDLJIVO-NEVIDLJIVI ANĐELI


U Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu, može se pogledati izložba Vidljivo-nevidljivi anđeli, profesorice likovne kulture i više konzervatorice-restauratorice, dr. art. Dijane Nazor Čorda. Na otvorenju izložbe prisustvovao je i Gordan Grlić-Radman, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske. Na izložbi je objedinjeno 57 autoričinih radova s motivom anđela. Djela su rađena u različitim tehnikama ulja i akrila na platnu, kartonu, vuni, kolažu, drvu i kombiniranom tehnikom s pozlatom, koji su nastali od 2002. do 2024. godine. Izloženo je nekoliko radova s dvostrukom IR slikom na kojima su sakralni motivi, stihovi tradicionalnih božićnih pjesama i stilizirani anđeli u vuni. U većim formatima autorica povezuje apstraktno, suvremeno slikarstvo s vlastitom duhovnošću. Uz slike su postavljeni i drveni stolci pod nazivom „Sjednite molim, ispunjavam želje“ i „Stolac za razgovor s anđelima“ koji krije u bliskom infracrvenom području skriveni natpis „Sretan Božić“. Gledatelji mogu pomoću pokretne IR kamere otkrivati skrivene slojeve, što dualnim radovima daje auru transcendentalnosti i tajanstvenosti. Na izložbi prvi put u Zagrebu Dijana Nazor izlaže svoju inovaciju, „Plavi nevidljivi čuvari tepihu“ izrađenu u infracrvenom spektru s motivom anđela. To je prva na svijetu izvedba dualnog tepiha u istom sloju. Tepih je autorica predstavila sa svojom mentoricom izv. prof. dr. sc. Janom Žiljak Gršić. Umjetnica je započela istraživanje infracrvenog slikarstva u sklopu doktorskog studija na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Infrared metodom se koristila na temelju inovacije InfraReDesign i InfraRedArt prof. emer. Vilka Žiljaka i njegovog tima. Izložba je otvorena u prostoru Napretkovog kulturnog centra u Zagrebu, Bogovićeva 1/I i može se pogledati do 31. siječnja 2024. godine svakim radnim danom od 10 do 17 sati.


Pripremio: Tomislav Radić










četvrtak, 14. studenoga 2024.

 





Prvi veliki meštar i znamenje časti


U sklopu projekta Laszowski – utemeljitelj, u Muzeju grada Zagreba 14. 11. 2024. predstavljena je izložba Prvi veliki meštar i znamenje časti, peta iz ciklusa mini-izložbi izloženih u Laszowski sobi, u predvorju Muzeja.


To, peto događanje nastalo je u suradnji s Hrvatskim povijesnim muzejom, čija je palača na Gornjem gradu trenutno u obnovi nakon potresa.


Nakon kraćeg predstavljanja projekta, Nikolina Šimunović, kustosica HPM-a, iznijela je niz zanimljivosti o velikom meštru Družbe Braća Hrvatskoga zmaja, koji se čuvaju u fundusu HPM-a

.

Izložbu je otvorila ravnateljica Hrvatskog povijesnog muzeja, Matea Brstilo Rešetar.


Veliki meštar Družbe Braće Hrvatskoga zmaja (DBHZ-a), dr. sc. Mislav Grgić održao je predavanje o važnosti osnivanja i djelovanja DBHZ-a u vrijeme Emilija Laszowskog, koji je dužnost velikog meštra Družbe obnašao od 1906. do 1935. godine.


Događanju je prisustvovala i obitelj Laszowski.


Autorice projekta Laszowski – utemeljitelj su muzejska savjetnica MGZ-a, Aleksandra Bugar, viša dokumentaristica MGZ-a Dajana Batinić i viša knjižničarka MGZ-a, Milena Bušić.


Pripremio: Tomislav Radić


subota, 9. studenoga 2024.

 






"Da, ne, ne znam-moć odluke"


U knjižnici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu 8. 11. 2024. održana je promocija knjige"Da, ne, ne znam-moć odluke" autorice Gordane Kalya Smith.


Svojom prvom knjigom "Da, ne, ne znam - moć odluke" izašla sam iz zone komfora i rekla sam sebi - da. Želim podijeliti spoznaje i znanja koja sam dobila kroz život i svoja putovanja jer su mi pokazala koliko je važno ohrabriti se i donijeti odluku, prihvatiti svoj unutarnji poziv. Kad god sam tako učinila vodilo me to najboljim putem, a život više nije bio borba nego avantura i igra“ izjavila je Gordana Kayla Smith.


Uz autoricu, o knjizi su govorili urednik knjige Bruno Šimleša i Blaženka Leib koja je razgovor moderirala.


Knjiga je vrlo zanimljiva, narativ jednostavan, priča životna. Dijeleći intimna iskustva osobne evolucije ona je ipak i mnogo više, a svaki će čitatelj prateći Gordanina putovanja prepoznati putokaze koji su namijenjeni baš njemu.“ izjavila je Blaženka Leib.


Urednik knjige Bruno Šimleša istaknuo je kako je ova knjiga prava riznica znanja iz intimne, duhovne potrage za sobom.


Dio prihoda od prodaje knjige donirat će se Domu za djecu i odrasle, žrtve obiteljskog nasilja " Duga-Zagreb"


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Slaven Janđel





četvrtak, 7. studenoga 2024.

 




Mlade slikarske nade


U Galeriji Vladimir Filakovac, Dubrava 51 a u Zagrebu, 4. 11. 2024. otvorena je izložba radova studentica iz klase profesora Matka Vekića pod nazivom "Mlade slikarske nade". Na izložbi su se predstavile autorice Marta Dijak, Marta Katavić, Mia Markušić i Mihaela Rašica. Izložbu je otvorio Svebor Vidmar, viši stručni suradnik za likovne programe. Nakon njega je govorio prodekan Akademije likovnih umjetosti, TomislavBuntak. Nazočnima se
obratio i prof. Matko Vekić koji je objasnio svoj pedagoški, pristup kojim potiče studente i studentice da ostvare puni potencijal i zatim otvorio izložbu.

Izložba se može pogledati do 21. 11. 2024.

nedjelja, 3. studenoga 2024.

 




Prodano online 4000 ulaznica za balet Orašar u 5 minuta,
prodaja se nastavlja na blagajni u utorak, 5.studenoga


Prodaja online ulaznica za sedam izvedbi baleta Orašar u Hrvatsko narodnom kazalištu(HNK) u Zagrebu na mrežnim stranicama www.hnk.hr, završila je danas u rekordnom roku od samo pet minuta u kojima je prodano ukupno 4000 ulaznica.
Zahvaljujući pravodobnoj pripremi i unaprijeđenim tehničkim kapacitetima, online prodaja ulaznica za ovogodišnje izvedbe Orašara u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu protekla je iznimno uspješno. Web stranica HNK Zagreb, za razliku od prethodnih godina, ove godine nije doživjela tehničke teškoće zahvaljujući povećanom kapacitetu servera, omogućujući nesmetano iskustvo kupnje za korisnike.
Za preostale izvedbe baleta Orašar ostaje 5200 ulaznica koje će biti dostupne u utorak 5. studenoga od 10 sati ujutro na blagajni kazališta.

Ukupno će ove sezone biti izvedeno 19 izvedbi baleta Orašar.
Pretplatnici zagrebačkog HNK kojih je 5500, imali su mogućnost prvokupa ulaznica, čime je osigurano da najvjerniji posjetitelji kazališta dobiju priliku za mjesto na ovoj popularnoj predstavi.
Jedna od ovogodišnjih izvedbi baleta Orašar bila je i uključena u iznimno popularnu pretplatu “Kazalište za obitelj,” koja je osmišljena kako bi omogućila zajednički kazališni doživljaj za sve generacije.


Pripremio: Tomislav Radić



subota, 2. studenoga 2024.

 



Žar-ptica i Petruška Igora Stravinskog premijerno u zagrebačkome HNK-u


Dva baleta koja su označila prekretnicu u plesnoj umjetnosti Žar-ptica i Petruška Igora Stravinskog premijerno će biti izvedena 15. studenoga u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu.
Orkestralnu suitu iz baleta
Žar-ptica koreografirat će Maša Kolar, dok će Petrušku na scenu zagrebačkoga HNK-a postaviti Edward Clug koji je zagrebačkoj publici dobro poznat i kao plesač i kao koreograf.

Žar-ptica magično je biće koje donosi i sreću i nesreću onomu tko je uhvati, a radnja baleta prati putovanje glavnog junaka, princa Ivana, koji dolazi u čarobni vrt Koščeja Besmrtnog gdje susreće Žar-pticu. Maša Kolar umjetničkom interpretacijom skladbe Igora Stravinskog, L'Oiseau de feu Suite iz 1919. g., uprizoruje događaj koji se zbio u noći kada carević Ivan u magičnom vrtu zlatnih jabuka lovi Žar-pticu. Koreografska interpretacija koncertne suite, za razliku od originala, sada stavlja u fokus Žar-pticu koja u sceni magičnog vrta biva najaktivnija.
Inspiracija vizualnog rješenja kostima i scenografije bila je potaknuta legendarnim plakatom Borisa Bućana, koji je 1982. godine dizajnirao povodom baletne večeri Igora Stravinskog
Žar-ptica i Petruška čime se htjelo odati počast ali i nastaviti kanon ovoga vrhunskog glazbeno-scenskog djela.

Petruška je također jedno od iznimno važnih djela u kontekstu baletne povijesti. Praizvedeno 1911. godine, ovo djelo omogućilo je Mihailu Fokinu da na sceni prikaže svoje revolucionarne ideje kojima se suprotstavio dotad uspostavljenim konvencijama klasičnog baleta te potpuno reformirao baletnu umjetnost tog vremena.
Balet govori o tradicionalnoj ruskoj lutki Petruški napravljenoj od slame i piljevine, no iako nije živa, ona može oživjeti i voljeti. Glazba baleta protkana je grotesknim i fantastičnim elementima dočaravajući šarenilo i vrevu sajma, narodno veselje i strast. Praizvedba ovoga baleta bila je godinu dana nakon velikog uspjeha
Žar-ptice, označivši tako novi smjer u razvoju baletne umjetnosti.
Edward Clug, koji se u koreografskoj karijeri dosad više puta bavio Stravinskim, donosi novu interpretaciju
Petruške. Ovaj je balet prvi put koreografirao za Balet moskovskoga kazališta Boljšoj pri čemu je zadržao originalnu strukturu i narativnost djela koju je prenio u suvremenu estetiku i moderni plesni jezik. Želja mu je bila na neki način koreografski doprinijeti ostavštini koju je Stravinski ostavio baletnoj umjetnosti, a upravo je u glazbi pronašao neiscrpan izvor inspiracije, ali i izazov koji ga je tjerao da pronalazi nova rješenja i pronađe drukčiji koreografski pristup ovome kultnom baletnom djelu.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Aleksandar Novković


 

LADY JADRANKA NJERŠ BERESFORD-PEIRSE POSJETILA HAZU


Lady Jadranka Njerš Beresford-Peirse, osnivačica Međunarodne zaklade za hrvatske spomenike, posjetila je Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti gdje se sastala sa



predsjednikom HAZU akademikom Velimirom Neidhartdom. Tom prilikom je

Hrvatskoj akademiji donirala crtež "Klečeći redovnik" koji se pripisuje hrvatskom

baroknom slikaru Federiku Benkoviću. Crtež je nedavno Međunarodna zaklada za

hrvatske spomenike kupila na jednoj aukciji u Velikoj Britaniji te će biti pohranjen

u Kabinetu grafike HAZU. Na sastanku je bila i voditeljica Kabineta grafike Vesna

Kedmenec Križić.

Lady Jadranka Njerš Beresford-Peirse rođena je u Hrvatskoj, no veći dio života

provela je u Velikoj Britaniji. Ona i njezin suprug sir Henry Grant de la Poer

Beresford-Peirse osnovali su 1991. Međunarodnu zakladu za hrvatske spomenike

(International Trust for Croatian Monuments) kao reakciju na goleme štete nanesene

hrvatskim znamenitostima, muzejima i baštini tijekom srpske agresije na Hrvatsku.

Prvi donator Zaklade bio je sadašnji britanski kralj Charles III. i ta su sredstva

uložena u obnovu Arboretuma HAZU u Trstenom. Također je napisao i apel za spas

hrvatske kulturne baštine. Zahvaljujući Zakladi i lady Beresford-Peirse u

međunarodnoj je zajednici povećana svijest o bogatstvu hrvatskog povijesnog i

kulturnog nasljeđa. Zaklada je u posljednje 33 godine prikupljala novac te

organizirala stručne razmjene za obnovu i zaštitu hrvatskih povijesnih spomenika i

kulturne baštine, ugrožene ratom, prirodnim katastrofama, zapuštenošću ili

nedostatkom sredstava. Projekti Zaklade uključuju podršku obnovi Dvorca Eltz u

Vukovaru, popravak osječke konkatedrale (pogođene 1991. s više od 100 granata),

popravak krova Palače Dubrovačkog ljetnog festivala, Franjevačkog samostana i

crkve svetog Vlaha u Dubrovniku, kao i Zbirke Baltazara Bogišića u Cavtatu koja je

dio Hrvatske akademije. Lady Beresford-Peirse je putem Zaklade također osigurala

pomoć knjižnicama i drugim kulturnim institucijama u Zagrebu i Petrinji nakon

devastirajućih potresa 2020. godine, a osigurala je i kupnju umjetničkih djela za

muzeje. Zaklada je osigurala i brojne stručne radionice te stipendije za stručne

poslijediplomske studije.

Britanski kralj Charles III. je u lipnju ove godine dodijelio lady Jadranki Njerš

Beresford-Peirse titulu MBE – Member of the Most Excellent Order of the British

Empire (Najviši red izvrsnosti Britanskog imperija) za više od 30 godina predanosti i

rada na razvoju odnosa između Velike Britanije i Hrvatske, filantropije te zaštite

kulturnog nasljeđa Hrvatske.


Pripremio: Tomislav Radić

utorak, 29. listopada 2024.

 



U zagrljaju gluhosljepoće,

U povodu 30. obljetnice djelovanja Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba DODIR, u utorak, 29. listopada 2024., u Muzeju grada Zagreba otvorena je izložba U zagrljaju gluhosljepoće, ostvarena u suradnji Muzeja grada Zagreba (MGZ-a) i Dodira.

Otvorenju su prisustvovali dr. Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija RH i izaslanica predsjednika Vlade RH, Andreja Plenkovića; dr. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika grada Zagreba; Mirjana Matov,načelnica Sektora za zaštitu odraslih osoba u Upravi za obitelj i socijalnu politiku u Ministarstvu rada, mirovinskog susatava, obitelji i socijalne politike; Sandra Čirkinagić, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom; Jelena Ricov viša stručna savjetnica u Gradskom uredu za kulturu i civilno društvo te Dario Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

Uz ravnateljicu MGZ-a, dr. . Aleksandru Berberih Slanu te autoricu izložbe, muzejsku savjetnicu Aleksandru Bugar, na otvorenju su govorili i dr. Sanja Tarczay, predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir, dr. Bruno Cvetković, zamjenik ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, dr. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika grada Zagreba, Marija Pletikosa, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te dr. Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija RH, koja je i otvorila izložbu

Izložba se može pogledati do 24. studenoga 2014.

Više o izložbi:https://www.mgz.hr/hr/dogadanja/otvorenje-izlozbe--u-zagrljaju-gluhosljepo

.Pripremio: Tomislav Radić


nedjelja, 20. listopada 2024.

 


Brezak među dobitnicima


U Galeriji Prica u Samoboru do 8. prosinca 2024. održava se 6. Međunarodni trijenale autoportreta "Autoportret kao intimni vremeplov". Stručno povjerenstvo: Iva Körbler, autorica izložbe, povjesničarka umjetnosti; Nikolina Šimunović, viša kustosica Galerije Prica, POU Samobor i dr. Anita Ruso, povjesničarka umjetnosti odabrali su među 110 radova i umjetnika i rad Miljenka Brezaka (na fotografiji) i njegov Dvostruki autoportretni triptih , kolaž crno-bijelih digitalnih fotografija, 33,87 x 18,58 cm. Miljenko Brezak već više desetljeća objavljuje fotografije i tekstove najviše zajedno sa Božicom Brkan koja je 21. 10. 2024. u Đurđevcu na 10. Fra Ma Fu Festivalu 19. 10. 2024., nakon Zagreba, Siska, Otočca i Vrbovca predstavila svoju knjigu "Umjesto kave"


Pripremio: Tomislav Radić

četvrtak, 17. listopada 2024.

 


Skrivena od svijeta.



U Arheološkom muzeju u Zagrebu do 20. listopada 2024.može se pogledati izložba slika Nade Žiljak "Skrivena od svijeta"
Nada Žiljak već petnaest godina stvara djela u tehnici gdje je jedna slika vidljiva odmah a druga na istom platnu otkriva se infacrvenom kamerom
Nada Žiljak diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1967. godine na Grafičkom odjelu i specijalizirala iz ilustracije u klasi prof. Alberta Kinerta 1970. godine.
Stvara u mnogim tehnikama: ulja na platnu, akriliku, akvarelu, pastelu, suhoj igli, bakropisu, linorezu... Svoja djela predstavila je na osamdesetak samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu: Budimpešta, Kairo, Graz, Kiev, Pečuh, Bratislava, Pariz, London, Kuala Lumpur, Taipei, Asbach, Bihać, Sarajevo, Pittsburgh. Autorica je grafičkih mapa te ilustracija kojima oprema brojne knjige poezije.
U slikarstvo (od 2009.) uvodi dualnu sliku pod nazivom InfraredArt i prva je slikarica u nas i u svijetu koja slika tom metodom. .

Pripremio: Tomislav Radić

.

utorak, 15. listopada 2024.

 





Kralj Gordogan, prva je dramska premijera nove kazališne sezone HNK-a u Zagrebu



Kralj Gordogan, Radovana Ivšića, prva je ovosezonska dramska premijera u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu. Prvi put na scenu zagrebačkoga HNK-a Kralja Gordogana postavit će redatelj Rene Medvešek. Premijera će biti 25. listopada 2024. godine.


Ansambl predstave čine Marin Klišmanić, Ivan Colarić, Tesa Litvan, Marin Stević, Ozren Grabarić, Lana Ujević, Igor Jurinić i Kristijan Petelin.

Radovan Ivšić (1921. − 2009.), pjesnik, prevoditelj i teoretičar, kompleksan je autor hrvatskoga književnog kanona.

Kralj Gordogan na rasporedu je i 26. listopada te 8. i 12. studenoga 2024..

Pripremio: Tomislav Radić








srijeda, 9. listopada 2024.

 




Sto godina baletnih licitara

Umjetničko-znanstveni skup posvećen stotoj obljetnici praizvedbe baleta Licitarsko srce



Ove godine obilježava se sto godina od praizvedbe baleta Licitarsko srce koja u povijesti hrvatskog baleta zauzima posebno mjesto jer se radi o jednom od prvih djela iz kategorije tzv. nacionalnih baleta koje se na sceni HNK-a u Zagrebu, ali i mnogih drugih kazališta , izvodilo gotovo šezdeset četiri godine.

Stota obljetnica Licitarskog bila je jednim od povoda za održavanje dvodnevnoga umjetničko-znanstvenog simpozija, Licitari za Labana – stoljeće kazališnog plesa: 1924. – 2024., koji 12. listopada počinje u Hrvatskom centru ITI, koji je ujedno i organizator simpozija u suradnji s HNK-om u Zagrebu, Odsjekom za povijest hrvatskog kazališta – HAZU i Institutom za etnologiju i folkloristiku.Tim simpozijem obilježava se stoljeće kazališnog plesa u Hrvatskoj, započeto praizvedbom Licitarskog srca te gostovanjem i rezidencijom Labanove skupine u Zagrebu što su dva ključna događaja koja su u proljeće 1924. najavila smjer budućeg razvoja hrvatskoga plesnog kazališta.

Drugog dana simpozija, u nedjelju 13. listopada u 10 sati, u foajeu HNK-a u Zagrebu održat će se druga. sesija nazvana Sto godina baletnih licitara koja je u cijelosti posvećena baletu Licitarsko srce.

Uz mnoge zanimljive govornike koji će temu Licitarskog srca obraditi iz različitih perspektiva važno je reći da će se na simpoziju prikazati i snimka cijele predstave “Licitarsko srce”, u koreografiji Branka Markovića, koja je premijerno izvedena 1975. godine, emitirana godinu dana poslije, a koju nam je ljubazno ustupila Hrvatska radiotelevizija. Interpreti glavnih uloga su Astrid Turina, Guy Perkov, Ivanka Žunac, Dinko Bogdanić, Jura Mofčan, a u predstavi sudjeluje i cijeli ansambl Baleta zagrebačkog HNK-a, rekla je Mihaela Devald Roksandić, članica programskog odbora i moderatorica simpozija.

Ovim umjetničko-znanstvenim skupom želimo sabrati znanja i sjećanja, pozvati na nova istraživanja i , promisliti pitanje sudbine nacionalnih baleta u današnje vrijeme u kojem se baletna umjetnost snažno internacionalizira te se repertoarom odmiče od baleta utemeljenih na folklornom izrazu, a koji su nakon praizvedbe Licitarskog srca te nešto poslije kultnog baleta Đavo u selu, bili neizostavnim dijelom baletnog repertoara sve do kraja XX. Stoljeća



Pripremio: Tomislav Radić.




petak, 4. listopada 2024.

 





Proslava 30 godina Meridijana


U Novinarskom domu u srijedu, 2. listopada 2024. godine, obiljržen je jubilej – 30 godina izlaženja časopisa za zemljopis, povijest, ekologiju i putovanja Meridijani (1994. – 2024.) . Tom prigodom predstavljen je slavljenički 232. broj časopisa s glavnom temom posvećenom gradu Samoboru, u kojem nakladnička kuća djeluje već 25 godina. U povodu 30. obljetnice izašla je i knjiga „Tolerancija na putovanjima.

Na početku svečanosti nazočne je pozdravio predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko, i sam geograf i povjesničar po struci, kojem je na fakultetu predavao profesor Dragutin Feletar, prvi urednik i pokretač časopisa Meridijani i otac današnje urednice Petre Somek. Uslijedilo je predstavljanje slavljeničkog broja i knjige u tri razgovorna dijela s deset sugovornika koje je vodila novinarka Lidija Komes.

U prvom dijelu, o nastanku časopisa u teško poratno vrijeme (tada pod nazivom Hrvatski zemljopis), govorila je njegova dugogodišnja urednica Petra Somek te je rekla kako su Meridijani iz skromnog školskog časopisa prerasli u respektabilan edukativni medij za popularizaciju znanosti. Naglasila je da je od prvog broja tiskanog u lipnju 1994. do 231. broja časopisa, izdanog u lipnju 2024. godine, ukupno otisnuto 22.260 stranica. Kada bi se sve ukoričilo, dobilo bi se 30 podebljih svezaka, od kojih bi svaki u prosjeku imao više od 700 stranica – što je prava mala „enciklopedija Meridijana“!

Višegodišnji suradnik Meridijana Hrvoje Dečak kratko je predstavio koncepciju i rubrike časopisa, a gradonačelnica Samobora dr. sc. Petra Škrobot rekla je kako časopis čita još od đačkih dana te je stjecala znanja iz geografskih udžbenika u izdanju Meridijana, čak je i sudjelovala na geografskim natjecanjima. Raduje je što će reportažu o Samoboru iz pera novinara Dubravka Grakalića pročitati pretplatnici te doći u Samobor, dakako, ne samo na kremšnite.

Sljedeća tri sugovornika govorila su kakvu vrijednost imaju časopisi, knjige i udžbenici izdavačke kuće Meridijani za hrvatsko društvo. Izv. prof. dr. sc. Zoran Curić, redoviti profesor na Geografskom odsjeku PMF-a i bivši dekan, naglasio je da je tijekom 30 godina s časopisom surađivalo oko 740 autora, a kada se tome pridodaju još i autori knjiga, udžbenika, recenzenti, lektori, dizajneri, prelamači… dolazi se do impresivne brojke od oko 1000 suradnika Meridijana. Dugogodišnja knjižničarka u zagrebačkoj Gimnaziji Tituša Brezovačkog, profesorica hrvatskog jezika Jadranka Jurić biranim riječima govorila je o časopisu, toplim uvodnicima Petre Somek te suradnji s Meridijanom koji smatra našim najboljim časopisom za edukaciju mladih. O tome da je, uz geografiju i povijest, i jezik jako važan za naš hrvatski identitet govorila je dugogodišnja lektorica Meridijana Lidija Menges.

Na 30. godišnjici Meridijana predstavljena je i prigodna knjiga „Tolerancija na putovanjima“ koja donosi 38 priča koje je urednica prikupila od svojih dugogodišnjih suradnika o susretima i doživljajima koji su ih učinili boljim i tolerantnijim. Sadržaj knjige predstavio je izv. prof. dr. sc. Mladen Tomorad, jedan od koautora, a dvije svoje poučne priče prepričali su ravnatelj ustanove Međimurska priroda Siniša Golub te putopisac i profesionalni fotograf Jurica Galić Juka iz Splita koji već sedam godina piše za Meridijane. Golub je govorio o iskustvima putovanja po nacionalnim parkovima Sjedinjenih Američkih Država, a Galić o susretu s jednim Romom u Skoplju. O ulozi tolerancije u australskom društvu trebao je govoriti Veleposlanik Australije u Republici Hrvatskoj NJ. E. Richard Rodgers, jedan od pokrovitelja knjige, no kako on zbog bolesti nije mogao doći, to je učinila službenica za konzularne poslove i diplomaciju Dijana Grahovac. Izlaženje knjige, uz Veleposlanstvo Australije, pomogli su Grad Zagreb i Turistička zajednica grada Zagreba.

Između razgovora Meridijani i njihovi partneri uzvanicima su darovali različite darove i knjige pa je tako samoborske delicije i monografiju Samobora darovala gradonačelnica Samobora dr. sc. Petra Škrobot, monografiju Trakošćana, ravnateljica Dvora Trakošćan dr. Goranka Horjan, a međimursko vino i maketu pokladne maske pikač načelnik općine Selnica Ervin Vičević. Petra Somek darovala je uzvanicima knjige u izdanju Meridijana („Ptice Hrvatske“, „20 znamenitih ličnosti hrvatske povijesti“ i „Naše zlate ruke - umjetnički i tradicijski obrt Hrvatske“), a Kruno Kadović iz tiskare Printera, koja kvalitetno tiska časopis, dva uzvanika počastio je besplatnom izradom vizitki. Na kraju svečanosti dodijeljena je najvrednija nagrada aviokompanije Air France i KLM – dvije povratne karte Zagreb - Amsterdam, koju je na oduševljenje prisutnih dodijelila menadžerica Alida Bubanko Ralić. Slavljenička proslava završila je malim domjenkom i prigodnom tortom, a uzvanici i autori Meridijana proveli su poslijepodne u ugodnom druženju i razgovoru.

Respektabilno trajanje Meridijana u vremenu mnogo govori o velikom stvaralačkom radu i entuzijazmu dva urednika časopisa (akademika Dragutina Feletara i Petre Somek), kompletnog uredništva, djelatnika, kao i brojnih suradnika Meridijana.

Pripremio: Tomislav Radić






srijeda, 2. listopada 2024.

 




Završen Zagreb Design Week

Z
avršilo je jedanaesto izdanje Zagreb Design Weeka. Održana su predavanja, izložbe, paneli, koncerati i filmske projekcije.

 Zahvaljujemo se svim partnerima koji nas podržavaju, od Grada Zagreba i Turističke zajednice Grada Zagreba, preko Veleposlanstva Italije i ureda vlade Katalonije. Jadran film se pokazao kao odlično mjesto za događanja.’’ izjavio je direktor festivala Daniel Tomičić.

Zemlja partner ovogodišnjeg ZGDW-a bila je Italija. Ove godine ZGDW je ugostio izložbe s festivala dizajna iz Čilea, Meksika i Španjolske. Posjetitelji su mogli vidjeti izložbu o međusobnim kulturnim utjecajima Tijuana (Meksiko) / San Diego (SAD), pod nazivom „Percepción Peculiar“. Slična je bila i tema izložbe „Transborder Typeface“ nastala u suradnji s Tijuana Design Weekom i Tipografía México. Festival dizajna Local Chile predstavio je čileansku scenu grafičkog dizajna izložbom „Sur Emergente“, a kustos izložbe, Joaquín Béjares H., održao je predavanje. Također, u suradnji s delegacijom Vlade Katalonije, katalonska udruga FAD predstavila je izložbu iz serije „Održive promjene — Moda za tjelesnu raznolikost“ o kojoj je predavanje održala Gemma Esteban Alert.

Dodijeljene su i ZGDW nagrade u šest kategorija: Grafički dizajn, Produkt dizajn, Tekstilni i modni dizajn, Dizajn prostora, Dizajn digitalnih komunikacija i dizajn interakcija, i Dizajn društvenih inovacija.


Održana je i modna revija na kojoj je svoj dizajn predstavilo pet modnih dizajnera, : SALICULA, SSYYNN, Vicko Racetin, VIRAGO i VLAAZ, a u studiju koji nosi ime Orsona Wellesa, svoj su dizajn izložili najbolji proizvođači namještaja iz Hrvatske i jugoistočne Europe, njih čak osam. SELECTEDD X LOUISE ROE, MAJCAN&MAJCAN, CONTURE, FABRIKA ARTISAN, NUNC, TVIN i VERTIGO BIRD.

Umjetnički kolektiv, Oaza, izložbom plakata i predavanjem predstavio je rad hrvatskih dizajnerica i projekt internet arhiva „dizajnerice.com“. Muzej za umjetnost i obrt izložio je predmete koje su dizajnirale hrvatske dizajnerice, o čijem radu je predavanje održala Koraljka Vlajo, kustosica izložbe.

Izniman je bio i odaziv na radionice kao što su botanički ekoprint na svilu, DIY Radionica izrade rokovnika, Fotografiranje hrane i proizvoda, HAI - hrvatske autentične igračke inspirirane kulturnom baštinom, Ines Ištvanović - Oboji se, Klupiranje, Kreativno maketarstvo, Meditativno crtanje, One day of clay, Preusmjeravanje Kreativnosti: Dizajn i Umjetnost, Slime radionica i The Art of Decision Making.

Posjetitelji su mogli pogledati dokumentarce: Design for all, Design Is One - The Vignellis, Food & Design i Vivienne Westwood - God Save the Queen,a za atmosferu i dobru zabavu u večernjim satima pobrinuli su se IDEM, Ki klop, Pocket Palma


Pripremi: Tomislav Radić

Fotografije:Patricija Jerković